31 Հունվար 2025 - 14:03 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի, ինչպես նաև Հայաստանի և Իրանի սահմաններին արդեն որոշակի համատեղ ծառայություն է իրականացվում։
Նա նշել է, որ այժմ նաև Իրան-Հայաստան սահմանային անցակետը գտնվում է ՀՀ սահմանապահների լիարժեք վերահսկողության ներքո, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Այդ հատվածում ՀՀ սահմանապահ զորքերը նույնպես սկսել են ծառայություն իրականացնել», – հավելել է նա։
Փաշինյանը հավելել է, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանում արդեն 100 տոկոսով են հայ սահմանապահներն իրականացնում ծառայությունը։ Նա հավելել է, որ ՌԴ սահմանապահ զորքերին շնորհակալ ենք, որ իրենք այս ընթացքում այդ աջակցությունը ցուցաբերել են։
Փաշինյանը նշել է, որ հայ և ռուս սահմանապահների համագործակցությունը պայմանավորված է երկու երկրների քաղաքական կամքով։
«Քանի կա այդ կամքը համագործակցելու, մենք կհամագործակցենք, եթե ինչ-որ բան փոխվի, դա էլ կփոխվի։ Մենք հիմա համատեղ ծառայություն ենք իրականացնում և չեմ էլ բացառում, որ այդ համատեղ ծառայությունը կընդլայնվի», – ասել է նա։

31 Январь 2025 - 14:51 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что на границах Армении с Турцией и Ираном уже осуществляется совместное пограничное патрулирование.
Он отметил, что пограничный переход между Ираном и Арменией теперь полностью контролируется армянскими пограничниками, передает Aysor.am .
«На этом участке также начали нести службу армянские пограничные войска», – добавил он.
Пашинян также подчеркнул, что в аэропорту «Звартноц» теперь 100% пограничного контроля осуществляют армянские службы. Он выразил благодарность российским пограничникам за оказанную поддержку.
Что касается сотрудничества армянских и российских пограничников, Пашинян отметил, что это зависит от политической воли двух стран.
«Пока есть желание сотрудничать, мы будем это делать. Если что-то изменится, это тоже изменится. Сейчас мы осуществляем совместное патрулирование, и я не исключаю, что оно может быть расширено», – сказал он.