1 Փետրվար 2025 - 10:09 AMT
ԱԱԾ–ն հաղորդում է ներկայացրել ՔԿ՝ Երևանում ադրբեջաներեն երգողների տեսանյութը տարածած ՀԿ–ի ղեկավարի դեմ
ԱԱԾ-ն հաղորդում է ներկայացրել Քննչական կոմիտե՝ Հանրապետության հրապարակում ադրբեջաներեն երգող անձանց տեսանյութը հրապարակած ՀԿ ղեկավարի նկատմամբ։ Այդ մասին ասվում է տարածված հայտարարության մեջ։
«Հունվարի 30-ին համացանցում տարածվել էր տեսանյութ մի խումբ ԻԻՀ քաղաքացիների մասնակցությամբ Երևանի Հանրապետության հրապարակում: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված համալիր օպերատիվ- հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ համացանցում տարածված և լայն արձագանք գտած տեսագրությունը հրապարակվել է «Ռազմավարական հետազոտությունների անկախ կենտրոն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Ղ․ Բ․-ի կողմից՝ համանուն ֆեյսբուքյան օգտահաշվում։
Տեսագրությանը կից Ղ․ Բ․-ն տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ հանդես է եկել անձի կամ անձանց խմբի նկատմամբ քաղաքական և սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներով պայմանավորված՝ ատելություն և անհանդուրժողականություն հրահրելուն և/կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքով»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ստացված փաստական տվյալների հիման վրա ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտե։
Ավելի վաղ ԱԱԾ-ն պարզաբանել էր, որ լայն արձագանք գտած տեսանյութում պատկերված անձինք իրականում հանդիսանում են Իրանի քաղաքացիներ։

1 Февраль 2025 - 10:25 AMT
Служба национальной безопасности (СНБ) представила в Следственный комитет сообщение о преступлении в отношении главы одной из НПО, который опубликовал видео с исполнением песни на азербайджанском языке на площади Республики. Об этом говорится в официальном заявлении.
«30 января в интернете распространилось видео с участием группы граждан Исламской Республики Иран на площади Республики в Ереване. В результате проведенных СНБ комплексных оперативно-розыскных мероприятий были получены фактические данные о том, что широко обсуждаемое видео было опубликовано Г. Б., главой общественной организации «Независимый центр стратегических исследований», на одноименном аккаунте в Facebook.
При публикации видео Г. Б. использовал информационные и коммуникационные технологии для распространения публичных заявлений, направленных на разжигание и/или пропаганду ненависти и нетерпимости в отношении лица или группы лиц по политическим и социальным мотивам», — говорится в заявлении.
На основе собранных фактических данных в Следственный комитет направлено сообщение о предполагаемом преступлении по пункту 3 части 2 статьи 329 Уголовного кодекса Армении.
Ранее СНБ уточнила, что лица, запечатленные в широко обсуждаемом видео, на самом деле являются гражданами Ирана.