«Մայր Հայաստան» դաշինքի ղեկավար Անդրանիկ Թևանյանը, խոսելով քաղաքային տրանսպորտի գնի բարձրացման դեմ իրենց նախաձեռնության մասին, ասել է, որ եթե քաղաքային իշխանությունը ավագանու նիստում մերժի տրանսպորտի թանկացման դեմ իրենց նախագիծը, որի տակ կա 17,000 ստորագրություն, ապա հարցը կդրվի հանրաքվեի։
Նա նշել է, որ գործող իշխանությունն ունի 8-10 տոկոս աջակցություն մայրաքաղաքում, մինչդեռ քաղաքացիների մեծամասնությունը բոյկոտում է թանկացումը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Եթե քաղաքացիները համախմբվեն և որոշեն չվճարել, ապա մենք կկարողանանք հասնել մեր նպատակին»,- ասել է նա՝ շեշտելով, որ բազմիցս օգտվելով հասարակական տրանսպորտից, իրենք արձանագրել են, որ շատերը չեն վճարում։
Թևանյանը նշել է, որ իրենց պահանջը լեգիտիմ է, քանի որ առկա է 17,000 քաղաքացիների ստորագրություն այն նախագծի տակ, որ ենթադրում է, որ քաղաքային տրանսպորտի գինը չպետք է գերազանցի 100 դրամը, իսկ փաթեթի դեպքում կարող է լինել ավելի մատչելի։
«Քանի դեռ այս հարցը չի մտել ավագանու օրակարգ՝ բոյկոտելը և չվճարելը լեգիտիմ է։ Եթե քաղաքային իշխանությունը ավագանու նիստում մերժի այն նախագիծը, շարունակելու ենք գնալ հաջորդ փուլին։ Հաջորդ փուլը ենթադրում է Երևանի ընտրողների 10 տոկոսի ստորագրություն հավաքելը, որից հետո հարցը կդրվի հանրաքվեի։ Այսինքն, երևանցիներն են որոշելու՝ համաձա՞յն են այն թանկացմանը, որը շարունակական է լինելու, ըստ իշխանությունների ներկայացրած տեղեկատվության, թե ոչ։ Եթե համակերպվում են, ապա այստեղ ոչ մեկ ոչինչ չի կարող անել»,–ասել է նա։

Лидер блока «Мать Армения» Андраник Теванян, говоря об их инициативе против повышения стоимости проезда в общественном транспорте, заявил, что если городские власти отклонят их проект—под которым собрано 17 000 подписей—на заседании совета, то вопрос будет вынесен на референдум.
Он отметил, что действующая власть имеет всего 8-10% поддержки в столице, тогда как большинство горожан бойкотируют подорожание, сообщает «Пастинфо».
«Если граждане объединятся и решат не платить, то мы сможем добиться своей цели», — сказал он, подчеркнув, что, многократно пользуясь общественным транспортом, они зафиксировали, что многие пассажиры уже не оплачивают проезд.
Теванян отметил, что их требование легитимно, так как под инициативой поставили подписи 17 000 граждан, согласно которой стоимость проезда в городском транспорте не должна превышать 100 драмов, а в случае введения пакетной системы она может быть еще более доступной.
«Пока этот вопрос не внесен в повестку совета, бойкот и отказ от оплаты остаются легитимными. Если городской совет отклонит проект, мы перейдем к следующему этапу. Он предполагает сбор подписей 10% избирателей Еревана, после чего вопрос будет вынесен на референдум. То есть сами ереванцы решат, согласны ли они с этим повышением цен, которое, по информации властей, будет продолжаться. Если соглашаются, то здесь никто ничего сделать не сможет», — заявил он.
С 1 февраля бывший мэр Еревана Айк Марутян, фракция «Мать Армения» в городском совете, а также молодежные движения выступают против подорожания транспорта, призывая людей платить только 100 драмов.
Городской совет Еревана принял решение 33 голосами «за», установив стоимость одной поездки в 150 драмов с 1 февраля. Кроме того, будет внедрена единая билетная система.