Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության (AMAA) Երևանի Խորեն և Շուշանիկ Ավետիսյան դպրոցն արձագանքել է Թուրքիայի խորհրդարանի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանի այցի և թուրքական քարոզչություն անելու մասին լուրերին։
Նշվել է, որ հանդիպում է կազմակերպվել Փայլանի հետ, ով ութ տարի թուրքական խորհրդարանում, այնուհետև՝ միջազգային հարթակներում, պայքարել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար։
«Ի պատասխան Yerkir.am լրատվական կայքի «Ահազանգ! Թուրքական քարոզչություն Երևանի դպրոցում՝ Կ. Փայլանի մասնակցությամբ» վերնագրով ս.թ. փետրվարի 2-ի հրապարակմանը, որն իր հերթին արտատպվել է նաև այլ լրատվամիջոցների կողմից, հայտնում ենք, որ հոդվածում տեղ գտած տեղեկատվությունը, ինչպես նաև վերնագիրը պարունակում են ակնհայտ զրպարտություն և չեն համապատասխանում իրականությանը:
Հրապարակումից անմիջապես հետո, միջոցառման կազմակերպիչները կապ են հաստատել նյութի հեղինակի հետ և մանրամասնորեն ներկայացրել միջոցառման նպատակն ու բովանդակությունը՝ պատասխանելով նրա բոլոր հարցերին, սակայն վերոնշյալ պարզաբանումները հեղինակի կողմից որևէ կերպ չեն ներկայացվել հանրությանը՝ հերքելու նախորդ նյութում տեղ գտած ապատեղեկատվությունը։
Իրականում, 2025 թ. հունվարի 31-ին Ավետիսյան դպրոցում տեղի է ունեցել հանդիպում Միջազգային խաղաղության «Քարնեգի» հիմնադրամի փորձագետ, պոլսահայ գործիչ Գարո Փայլանի հետ, ով ութ տարի թուրքական խորհրդարանում, այնուհետև՝ միջազգային հարթակներում, պայքարել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, Հրանտ Դինքի սպանության հանգամանքները պարզելու և դատապարտելու, ինչպես նաև հայության մի շարք օրակարգային հարցերի հասցեագրման համար:
Քանի որ Ավետիսյան դպրոցում գործում է Հրանտ Դինքի անվան լսարանը, որը բացվել է 2017 թ. հունիսի 23-ին՝ Ռաքել Դինքի ձեռամբ, սույն այցելությունը նպատակաուղղված է եղել՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հրանտ Դինքին, ինչպես նաև դպրոցի հետ բաժնեկցելու մեծ հայրենասերի և իր համախոհ ընկերոջ մասին ունեցած հիշողություններ»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Փայլանի այցի մասին նախապես տեղեկացվել է թե՛ ուսուցչական, և թե՛ ավագ դասարանների աշակերտական կազմին, ովքեր պատրաստակամորեն մասնակցել են հանդիպմանը։
«Բոլոր ներկաները խոսնակին ազատ հարցեր ուղղելու և նրա հետ բանավիճելու հնարավորություն են ունեցել: Հարցերի գերակշիռ մասը, ինչպես նշվեց, առնչվել է Հրանտ Դինքի հետ Փայլանի անցած ուղուն, Թուրքիայում ապրող հայերի կարգավիճակին, որպես պոլսահայ պատգամավոր՝ Փայլանի դիմագրաված ճնշումներին և ունեցած հաջողություններին:
Այսպիսով, ի պատասխան Yerkir.am լրատվական կայքի թյուր պնդումներին, վերահաստատում ենք, որ հրապարակման մեջ տեղ գտած հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը»,–ասվում է դպրոցի պարզաբանման մեջ։
Ըստ Yerkir.am-ի հրապարակման, hանդիպմանը խոսվել է, որ հայերը պետք թուրքերի հետ հաշտ ապրեն, հանեն իրենց միջից թշնամանքը, իրենց խելոք պահեն, այլապես՝ «թուրքերը նորից կմորթեն հայերին»։ «Ու իբրև շանտաժ՝ հանդիպմանն օրինակ է բերվել հայության վերջին գոյապայքարը, ասվել՝ ձեզ նման հազարավոր ջահելներ ևս գնացին կռվեցին, ու բոլորին կոտորեցին։ Ասվել է նաև, որ եթե դասեր չքաղեք՝ ձեզ էլ նույն կերպ կկոտորեն»,–ասվում է հրապարակման մեջ»

Ереванская школа имени Хорена и Шушаник Аветисян Армянской Евангелической Ассоциации Америки (AMAA) отреагировала на сообщения о визите армянского депутата турецкого парламента Гаро Пайлана и обвинениях в распространении турецкой пропаганды.
В школе отметили, что встреча состоялась с Пайланом, который восемь лет боролся за признание Геноцида армян в турецком парламенте, а затем – на международных площадках.
«В ответ на публикацию Yerkir.am от 2 февраля под заголовком „Тревога! Турецкая пропаганда в ереванской школе с участием Г. Пайлана“, которая была также перепечатана рядом других СМИ, сообщаем, что содержащаяся в статье информация, а также заголовок являются клеветническими и не соответствуют действительности.
Сразу после публикации организаторы мероприятия связались с автором статьи, подробно разъяснив цели и содержание встречи, ответив на все вопросы. Однако данные пояснения так и не были представлены общественности в опровержение распространенной дезинформации», – говорится в заявлении.
По информации школы, 31 января 2025 года в учебном заведении прошла встреча с экспертом Фонда Карнеги за международный мир и известным стамбульским армянским деятелем Гаро Пайланом. Обсуждалась его деятельность, направленная на признание Геноцида армян, расследование и осуждение убийства Гранта Динка, а также ряд актуальных вопросов, касающихся армян.
Так как в школе действует аудитория имени Гранта Динка, открытая 23 июня 2017 года Ракель Динк, визит Пайлана был организован в целях почтения памяти Динка, а также для того, чтобы поделиться воспоминаниями о нем.
В заявлении также указано, что о визите были заранее проинформированы как педагоги, так и учащиеся старших классов, которые приняли активное участие во встрече.
«Все присутствующие имели возможность свободно задавать вопросы спикеру и вступать с ним в дискуссию. Большая часть вопросов касалась пути Пайлана, связанного с Грантом Динком, положения армян в Турции, давления, с которым он сталкивался как депутат-стамбульский армянин, а также его успехов.
Таким образом, в ответ на ложные утверждения Yerkir.am, подтверждаем, что опубликованные заявления не соответствуют действительности», – заявили в школе.
По данным публикации Yerkir.am, во время встречи говорилось, что армянам следует мирно сосуществовать с турками, избавиться от враждебности, иначе «турки вновь устроят резню армян». В качестве примера якобы приводилась борьба армян за выживание в прошлом, утверждалось, что «тысячи молодых людей, как и вы, пошли воевать и были полностью уничтожены». Кроме того, сообщалось, что «если вы не сделаете выводы, вас постигнет та же участь».