4 Փետրվար 2025 - 08:47 AMT
Վարչապետ Նիկոլ ՓաշինյանըՎաշինգտոնում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել է, որ ՀՀ հարատևությունը հնարավոր կլինի երաշխավորել միայն այն դեպքում, երբ մեր երկիրը կարողանա գոյատևել հարևանների միջավայրում առանց արտաքին աջակցության։
Նա ասել է նաև, որ որոշակի հանգամանքների բերումով «տարածաշրջանում մեծ նեգատիվ է ձևավորվել մեր նկատմամբ», հայտնում է Auroranews.am-ը։
«Սա չի նշանակում, որ տարբեր դաշինքներ տարբեր աշխարհաքաղաքական կենտրոնների հետ չպիտի ունենանք և չեն ունենալու։
Ինքներս մեզ պետք է ընկալենք որպես մեր խնդիրների լուծման գործոն։ Սովորաբար մենք երբ խնդիր ենք ունենում տարածաշրջանում, մեր ռեակցիան այսպիսին է՝ դիմենք այնտեղ, դիմենք այստեղ։ Որոշակի հանգամանքների բերումով տարածաշրջանում մեծ նեգատիվ է ձևավորվել մեր նկատմամբ։
Շատ կարևոր է, որ կարողանանք այդ նեգատիվը կառավարենք, դա անելու մի քանի տարբերակ կա։ Մենք ճիշտ ենք անում, երբ փորձում ենք այդ նեգատիվը կառավարել առավելագույնս հավասարակշռված ձևերով, առանց էմոցիաների տրվելու, հակառակ դեպքում, այդ նեգատիվը շատ արագ կարտահայտվի»,- նշել է նա։

Выступая перед представителями армянской общины в Вашингтоне, премьер-министр Никол Пашинян заявил, что долгосрочное существование Армении возможно только в том случае, если страна научится выживать среди соседей без внешней поддержки.
Он также отметил, что в силу определенных обстоятельств «в регионе сложилось сильное негативное восприятие нас», передает Auroranews.am .
«Это не означает, что у нас не должно быть и не будет союзов с различными геополитическими центрами.
Мы должны рассматривать себя как фактор решения собственных проблем. Обычно, сталкиваясь с трудностями в регионе, мы стремимся обратиться за помощью то туда, то сюда. Однако в силу определенных обстоятельств в регионе сформировалось сильное негативное отношение к нам.
Очень важно, чтобы мы могли управлять этим негативом. Есть несколько способов сделать это. Мы поступаем правильно, стараясь действовать максимально уравновешенно, не поддаваясь эмоциям. В противном случае этот негатив быстро проявится»,* – подчеркнул он.
1 февраля Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян отправился в США для участия в 5-м ежегодном саммите по вопросам международной религиозной свободы, а также в «Национальном молитвенном завтраке».