ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի Զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների պաշտպանության բաժնի ղեկավար Անդրանիկ Եղոյանը «Ի՞նչ խնդիրներ են արձանագրվել ձմեռային զորակոչի ընթացքում» թեմայով քննարկման ժամանակ նշել է, որ ձմեռային զորակոչի հիմնական բողոքները կրկնել են նախորդ տարիների խնդիրները, որոնք հիմնականում վերաբերում են բժշկական հետազոտություններին և փորձաքննություններին։
Նրա խոսքով՝ ստացված բողոքների գերակշիռ մասն առնչվել է հետազոտությունների ընթացքին և կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի եզրակացություններին։ Բացի այդ, դժգոհություններ են եղել նաև ուղեգրերի տրամադրման հարցում, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Զորակոչիկները, նրանց ծնողները երբեմն բողոքներ են ներկայացնում, որ առողջական կոնկրետ խնդիրների կապակցությամբ զորակոչիկներին ուղեգրեր չեն տրամադրվում, կամ տրամադրվում են խնդիրների մի մասով միայն։ Այս զորակոչին դիմումներ ենք ստացել այլընտրանքային զինվորական ծառայության, եղբայրներին միևնույն զորամաս ծառայության հետ կապված հարցերով»,- մանրամասնել է Եղոյանը։
Նա հավելել է, որ 2024 թվականի նոյեմբերի 25-ից մինչև 2025 թվականի հունվարի 31-ը զորակոչի ընթացքում իրենց գրասենյակ է ստացվել 50-ից ավելի գրավոր և բանավոր բողոք, որոնք ներառել են նաև խորհրդատվության հետ կապված հարցեր։
Զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում մասնագիտացած փաստաբան Հայարփի Սարգսյանն ընդգծել է, որ մի շարք խնդիրներ կապված են հենց բժշկական հաստատությունների հետ։
«Թեև ուղեգրերով գնում են, հետազոտվում են, այնուամենայնիվ, այդ հետազոտությունների արդյունքում ունենում ենք այնպիսի պատկեր, որ թեկուզ սահմանափակումով ուղարկվում են զորամաս, հետագայում փորձաքննության հարց է առաջանում, տեսնում ենք, որ զինվորն իրականում ի սկզբանե չպետք է գնար ծառայության։ Այդպիսի դեպքերը քիչ չեն»,–ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ քաղաքացիական հիվանդանոցները հաճախ վերապահումով են մոտենում զինվորական ոլորտից ուղեգրված անձանց հետազոտելուն և չեն ցանկանում լիարժեք արձանագրել նրանց առողջական վիճակը։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի Պաշտպանության և անվտանգության ոլորտի քաղաքականության մասնագետ Անուշ Պետրոսյանն ընդգծել է, որ ամենակարևոր ու ակնառու խնդիրը, որ ունեցել են այս զորակոչի ժամանակ, կապված է եղել զորակոչիկների՝ սեփական միջոցներով հետազոտություններ անցնելու հետ։
«Բուժհաստատությունները երբեմն հղում են կատարում առողջապահության նախարարության՝ գոյություն չունեցող հրամանին՝ նշելով, որ տվյալ հրամանի առկայության պայմաններում իրենք իրավասություն չունեն զորակոչիկներին սեփական միջոցներով, առանց զինկոմիսարիատի ուղեգրման, որևէ հետազոտման ենթարկել, որը, բնականաբար, խտրական վերաբերմունք է զորակոչիկների նկատմամբ»,- նշել է նա։

4 Февраль 2025 - 12:23 AMT
Во время обсуждения на тему «Какие проблемы зафиксированы в ходе зимнего призыва?» начальник отдела защиты прав военнослужащих и членов их семей при офисе омбудсмена Андраник Егоян заявил, что основные жалобы зимнего призыва повторяют проблемы прошлых лет, в первую очередь связанные с медицинскими обследованиями и экспертизами.
По его словам, большинство жалоб касалось процесса обследования и заключений Центральной медицинской комиссии. Кроме того, были недовольства по поводу выдачи медицинских направлений, сообщает Panorama.am .
«Призывники и их родители иногда жалуются, что им не выдают направления по определенным заболеваниям или выдают их только по отдельным диагнозам. В этом призыве мы также получили обращения, связанные с альтернативной военной службой и возможностью службы братьев в одном подразделении», — отметил Егоян.
Он добавил, что в период с 25 ноября 2024 года по 31 января 2025 года в их офис поступило более 50 письменных и устных жалоб, в том числе по вопросам консультирования.
Специалист по защите прав военнослужащих, адвокат Айарпи Саргсян подчеркнула, что значительная часть проблем связана именно с медицинскими учреждениями.
«Хотя призывники проходят обследования по направлению, в итоге мы сталкиваемся с ситуациями, когда их отправляют в часть, несмотря на медицинские ограничения. Позже возникает вопрос повторной экспертизы, и выясняется, что изначально их вообще не должны были призывать. Такие случаи далеко не единичны», — заявила она.
По ее словам, гражданские больницы часто с осторожностью относятся к обследованию лиц, направленных из военного комиссариата, и не желают полноценно фиксировать их состояние здоровья.
Специалист по политике в сфере обороны и безопасности Ануш Петросян из Хельсинкской гражданской ассамблеи (офис в Ванадзоре) подчеркнула, что одной из ключевых проблем зимнего призыва стало финансирование медицинских обследований самими призывниками.
«Медучреждения иногда ссылаются на несуществующий приказ Минздрава, утверждая, что без направления из военкомата они не имеют права проводить обследование за счет самого призывника. Это, безусловно, является дискриминацией», — сказала она.