4 Փետրվար 2025 - 11:48 AMT
Կառավարության 2021-2026 թթ․ ծրագրի պահանջով, մայրության նպաստի նշանակումն ու վճարումը, էլեկտրոնային առողջապահական համակարգի տվյալների հիման վրա, կապահովի Միասնական սոցիալական ծառայությունը։ Այդ մասին Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ասաց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը։
Նա ներկայացրել է «Ժամանակավոր անաշխատունակության և մայրության նպաստների մասին» և «Պետական նպաստների մասին» օրենքներում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրինագծերը։ ։
«Գործող կարգավորումներով մայրության նպաստը միայն չաշխատող մայրերին է վճարում միասնական սոցիալական ծառայությունը։ Իսկ վարձու աշխատող անձի թե մայրության նպաստը, թե ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստը հաշվարկում, նշանակում և վճարում է գործատուն»,-տեղեկացրել է Խաչատրյանը։
Նա նշել է, որ գործատուի կողմից նշանակված նպաստ ամբողջությամբ փոխհատուցվում է բյուջեի միջոցներից, միայն առաջին 5 օրն է գործատուն վճարում։
Նշվել է, որ էլեկտրոնային առողջապահական համակարգի ներդրմամբ հնարավորություն է տրվում չաշխատող անձին մայրության նպաստի համար անհրաժեշտ տեղեկատվության ինքնաշխատ փոխանակման միջոցով նպաստների նշանակման գործընթացն իրականացնել առանց քաղաքացու կողմից տարածքային կենտրոն ներկայանալու եւ փաստաթղթեր ներկայացնելու:
Փոխնախարարը համոզմունք է հայտնել, որ մինչեւ սեպտեմբերի 1-ը կապահովվի թվային համակարգը, որն ամբողջությամբ թույլ կտա հարցերը կարգավորել էլեկտրոնային եղանակով:

В соответствии с программой правительства на 2021-2026 гг. Единая социальная служба возьмет на себя назначение и выплату пособий по беременности, используя данные электронной системы здравоохранения. Об этом заявил заместитель министра труда и социальных вопросов Давид Хачатрян на заседании Постоянной комиссии по труду и социальным вопросам.
Хачатрян представил поправки в законы «О пособиях по временной нетрудоспособности и беременности» и «О государственных пособиях».
«В настоящее время Единая социальная служба выплачивает пособие только неработающим матерям. А для наемных работников как пособие по беременности, так и пособие по временной нетрудоспособности рассчитываются, назначаются и выплачиваются работодателем», — пояснил он.
По его словам, пособие, назначенное работодателем, полностью компенсируется за счет госбюджета, за исключением первых пяти дней, которые оплачивает сам работодатель.
Благодаря внедрению электронной системы здравоохранения новый процесс позволит автоматически обмениваться данными, чтобы неработающие матери могли получать пособия без необходимости личного обращения в территориальные центры и подачи документов.
Замминистра выразил уверенность, что цифровая система заработает в полном объеме к 1 сентября, что позволит полностью перевести процесс в электронный формат.