5 Փետրվար 2025 - 06:48 AMT
Դատարանը պարտավորեցրել է ՆԳՆ-ին տեղեկություն տրամադրել ցուցարարների դեմ կիրառված հատուկ միջոցների վերաբերյալ
Վարչական դատարանը հունվարի 16-ին Ներքին գործերի նախարարությանը (ՆԳՆ) պարտավորեցրել է հասարակական կազմակերպությանը տրամադրել տեղեկություններ, թե 2024թ. հունիսի 12-ին՝ Երևանի Բաղրամյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում տեղի ունեցած հավաքի շրջանակներում Ոստիկանության զորքերի քանի զինծառայող է զեկուցել կիրառված հատուկ միջոցների վերաբերյալ, յուրաքանչյուր զինծառայող քանի հատուկ միջոց է գործադրել և ինչ հատուկ միջոցներ են գործադրվել: Այս տեղեկությունները ՆԳՆ-ն չի տրամադրել՝ պատճառաբանելով, թե քրեական վարույթ է նախաձեռնված, հայտնում է «Հետքը»։
2024թ. հուլիսի 16-ին «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Արաքս Մելքոնյանը գրավոր հարցում է ուղարկել ՆԳՆ՝ խնդրելով տրամադրել վերը նշված տեղեկութունները: ՆԳՆ-ն պատասխան գրությամբ նշել է, որ մատնանշված դեպքերի կապակցությամբ նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ, ուստի համապատասխան տեղեկատվությունը ստանալու համար պետք է դիմել քննչական մարմին: ՀԿ-ն նշված պատասխանը դիտարկել է որպես տեղեկատվության տրամադրման մերժում և դիմել Վարչական դատարան:
Դատարանում հիմնավորվել է, որ նախորդ տարիներին ՀՀ ոստիկանության զորքերի կողմից հավաքների ժամանակ կիրառված հատուկ միջոցների վերաբերյալ տեղեկատվությունը՝ այդ թվում կիրառված հատուկ միջոցի քանակի, տեսակի և այն գործադրած և զեկուցագիր ներկայացրած ոստիկանների թվի վերաբերյալ, անկախ քրեական վարույթ նախաձեռնված լինելու հանգամանքից, տրամադրվել է Ոստիկանության կողմից: Որպես ասվածի ապացույց ներկայացվել են մի շարք գրությունների պատճեններ, որոնք վերաբերել են 2016թ. հուլիսին Երևանում տեղի ունեցած հավաքների ընթացքում Ոստիկանության զորքերի կողմից կիրառված հատուկ միջոցների, դրանց վերաբերյալ զեկուցած ոստիկանների վերաբերյալ տեղեկություններին, նույն դեպքերի առթիվ քրեական գործ հարուցելու և վարույթ ընդունելու մասին որոշումների պատճենները: Հետևաբար, դիտարկվել է, որ ՆԳՆ-ն որևէ իրավաչափ հիմնավորում չի ներկայացրել հայցվող տեղեկությունը չտրամադրելու առնչությամբ:
Բացի այդ, նշվել է, որ Երևանի Բաղրամյան-Դեմիրճյան փողոցների խաչմերուկում տեղի ունեցած հավաքի ժամանակ Ոստիկանության զորքերի կիրառած հատուկ միջոցների տեսակի և քանակի, դրանք կիրառած ծառայողների զեկուցման վերաբերյալ տեղեկությունը հանրային կարևորության և նշանակության տեղեկություն է, վերաբերում է հավաքի մասնակիցների իրավունքներին և պետական մարմնի՝ Ներքին գործերի նախարարության գործառույթներին և դրանց իրավաչափությանը, հետևաբար պահանջված տեղեկատվությունը ենթակա էր տրամադրման:
ՆԳՆ-ն դատարանում փորձել է հիմնավորել չտրամադրման պատճառները: Մասնավորապես՝ նշել են, որ չէին կարող տրամադրել որևէ տեղեկատվություն, քանի որ առկա է քրեական վարույթ, և նշված տեղեկատվությունը պարունակում է քրեական վարույթի՝ հրապարակման ոչ ենթակա տվյալներ, հետևաբար խնդրել են ՀԿ-ի ղեկավարին դիմել քննչական մարմնին:
Սակայն, Վարչական դատարանի համար համոզիչ չեն եղել պետական մարմնի փաստարկները: Վարչական դատարանը գտել է, որ առկա են բավարար իրավական և փաստական հիմքեր, որպեսզի պարտավորեցնի նախարարությանը տրամադրել պահանջված տեղեկությունները, «քանի որ առկա չեն նշված դիմումով պահանջվող տեղեկությունները կամ դրանց մի մասը մերժելու օրենսդրական հիմքերը»:
Ներքին գործերի նախարարությունից հօգուտ «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպության կբռնագանձվի 10,000 դրամ՝ որպես նախապես վճարված պետական տուրքի փոխհատուցման գումար:

16 января 2025 года Административный суд обязал Министерство внутренних дел (МВД) предоставить неправительственной организации сведения о количестве военнослужащих полиции, сообщивших о применении специальных средств во время собрания 12 июня 2024 года на перекрестке Баграмяна-Демирчяна в Ереване. Суд также потребовал информацию о типах и количестве специальных средств, использованных каждым военнослужащим. Ранее МВД отказывалось предоставить эту информацию, ссылаясь на начатое уголовное производство.
16 июля 2024 года президент НПО «Защита прав без границ» Аракс Мелконян направила в МВД письменный запрос с просьбой предоставить указанные сведения. В ответе МВД указало, что по данным случаям начаты уголовные производства, и порекомендовало обратиться за соответствующей информацией в следственные органы. Рассмотрев это как отказ в предоставлении информации, НПО подала иск в Административный суд.
В суде было доказано, что в предыдущие годы полиция предоставляла информацию о применении специальных средств во время собраний, включая количество и тип примененных средств, а также число офицеров, представивших отчеты, независимо от наличия уголовных производств. В качестве доказательств были представлены копии нескольких писем, касающихся применения специальных средств полицией во время собраний в Ереване в июле 2016 года, а также решения о возбуждении и ведении уголовных дел по этим событиям. Таким образом, суд пришел к выводу, что МВД не представило законного обоснования для отказа в предоставлении запрашиваемой информации.
Кроме того, было отмечено, что информация о типах и количестве специальных средств, примененных полицией во время собрания на перекрестке Баграмяна-Демирчяна, и отчеты, представленные участвовавшими офицерами, являются информацией общественной важности. Эти сведения касаются прав участников собрания, а также функций и законности действий МВД; следовательно, запрашиваемая информация должна была быть предоставлена.
МВД пыталось обосновать отказ, заявляя, что из-за наличия уголовного производства информация содержит данные, не подлежащие разглашению, и предложило НПО обратиться в следственные органы. Однако Административный суд не нашел эти аргументы убедительными. Суд постановил, что имеются достаточные правовые и фактические основания обязать министерство предоставить запрашиваемую информацию, поскольку отсутствуют законодательные основания для отказа в предоставлении информации или ее части.
МВД также обязано компенсировать НПО «Защита прав без границ» 10 000 драмов за ранее уплаченные государственные пошлины.
Решение Административного суда может быть обжаловано в Апелляционном административном суде в течение одного месяца.