5 Փետրվար 2025 - 07:23 AMT
Խոսելով հարևանների հետ հարաբերությունների մասին՝ վարչապետը հայտարարել է, որ ՀՀ–ն ցանկանում է նոր դարաշրջան բացել Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում։
«Մեր երկրի չորս սահմաններից երկուսն ամբողջությամբ փակ են, ես խոսում եմ Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ մեր սահմանների մասին։ Մենք ունենք ևս երկու սահման՝ Վրաստանի և Իրանի հետ։ Իհարկե, այս երկու սահմանները մեզ համար շատ կարևոր են, մենք համագործակցում ենք, ունենք լավ հարաբերություններ մեր երկու հարևանների՝ Վրաստանի և Իրանի հետ, բայց մենք ցանկանում ենք նոր դարաշրջան բացել Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերություններում։
Նախորդ տարիներին հսկայական առաջընթաց ենք գրանցել Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացում։ Որպեսզի այս առաջընթացն ըմբռնելի լինի ձեզ համար, գիտեք, որ հիմա մենք Ադրբեջանի հետ քննարկում ենք խաղաղության պայմանագրի նախագիծը, և այժմ այդ պայմանագրի 17 կետից 15-ի շուրջ ամբողջական համաձայնության ենք հասել և մնում է երկու կետ, որոնց շուրջ դեռ պետք է վերջնական համաձայնության հասնենք։ Հույս ունենք` այս գործընթացն ավարտին հասցնել հնարավորինս արագ։ Իհարկե, Ադրբեջանի հետ աշխատում ենք երկկողմ ձևաչափով, բայց ակնհայտորեն միջազգային հանրության ուշադրությունն ու աջակցությունը շատ օգտակար կլիներ կայուն խաղաղության հասնելու գործում պատշաճ միջավայր ձևավորելու համար։
Մենք Թուրքիայի հետ բավականին ակտիվ երկխոսություն ունենք։ Վերջին տարիներին ես մի քանի հանդիպում եմ ունեցել Թուրքիայի նախագահի հետ, ներկա եմ գտնվել Թուրքիայի նախագահի երդմնակալության արարողությանը, վերջերս հանդիպել ենք Նյու Յորքում` ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի շրջանակներում, և մենք շատ կոնկրետ համաձայնություն ունենք՝ առաջին փուլով բացել մեր սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական անձնագիր կրող մարդկանց համար, և հույս ունենք հնարավորինս արագ հասնել այս համաձայնագրի իրականացմանը։ Մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»,–ասել է նա։
Վարչապետը հավելել է, որ Հայաստանը շարունակում է խորացնել համագործակցությունը նաև Վրաստանի և Իրանի հետ։
«Կա միջազգային մի իրավիճակ, որը խոչընդոտում է մեր հարևանների հետ հարաբերությունների խորացմանը, և այս հանգամանքները բոլորին հայտնի են, ես չեմ նշի դրանք։ Բայց կարծում եմ` մեզ հաջողվում է հաշվի առնել այս բոլոր հանգամանքները, իսկ մյուս կողմից զարգացնել հարաբերությունները հարևանների հետ։ Իհարկե, հույս ունենք, որ մեր տարածաշրջանային իրավիճակում բեկում կլինի, երբ մեզ հաջողվի Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը բերել վերջնական տեսքի և ստորագրել այն, ինչպես նաև Թուրքիայի հետ հասնել հարաբերությունների կարգավորման, ինչը ոչ միայն ամբողջությամբ կփոխի տարածաշրջանային իրավիճակը, այլ նաև կարծում եմ` շատ շոշափելի ու զգալի ազդեցություն կունենա միջազգային իրավիճակի վրա»,–ասել է Փաշինյանը։

Во время визита в Вашингтон премьер-министр Никол Пашинян посетил Атлантический совет, где выступил с речью и ответил на вопросы Джона Хербста, старшего директора Евразийского центра Атлантического совета и бывшего посла США в Узбекистане и Украине.
Говоря об отношениях с соседями, Пашинян заявил, что Армения хочет открыть новую эпоху в отношениях с Турцией и Азербайджаном.
«Две из наших четырех границ полностью закрыты — я говорю о границах с Турцией и Азербайджаном. У нас также есть границы с Грузией и Ираном, которые крайне важны для нас. Мы сотрудничаем с этими странами и поддерживаем хорошие отношения, но также стремимся открыть новую эпоху в отношениях с Турцией и Азербайджаном».
По словам Пашиняна, за последние годы был достигнут значительный прогресс в мирном процессе с Азербайджаном.
«Чтобы проиллюстрировать этот прогресс, скажу, что сейчас мы обсуждаем проект мирного договора с Азербайджаном. Из 17 пунктов соглашения по 15 уже достигнута полная договоренность, осталось согласовать только два. Мы надеемся завершить этот процесс как можно скорее. Конечно, мы работаем с Азербайджаном в двустороннем формате, но международное внимание и поддержка были бы крайне полезны для создания условий для устойчивого мира».
Премьер также подчеркнул, что Армения ведет активный диалог с Турцией.
«В последние годы я несколько раз встречался с президентом Турции, присутствовал на его инаугурации, а недавно мы провели встречу в Нью-Йорке на полях Генассамблеи ООН. У нас есть конкретная договоренность на первом этапе открыть границу для граждан третьих стран и обладателей дипломатических паспортов. Мы надеемся реализовать это соглашение в ближайшее время и работаем в этом направлении».
Пашинян также отметил, что Армения продолжает углублять сотрудничество с Грузией и Ираном.
«Существует международная ситуация, которая усложняет развитие наших отношений с соседями, и эти обстоятельства хорошо известны, я не буду их перечислять. Но, несмотря на это, нам удается учитывать все факторы и в то же время развивать региональные связи. Мы надеемся, что подписание мирного соглашения с Азербайджаном и нормализация отношений с Турцией не только радикально изменит ситуацию в регионе, но и окажет значительное влияние на международную обстановку».