5 Փետրվար 2025 - 10:21 AMT
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ցավակցություն է հայտնել Շվեդիայի քաղաքներից մեկում տեղի ունեցած զանգվածային հրաձգության զոհերի կապակցությամբ:
«Խորապես ցնցված եմ Շվեդիայի Էրեբրու քաղաքում տեղի ունեցած զանգվածային հրաձգությունից։ Հայաստանը համերաշխություն է հայտնում Շվեդիային անմեղ մարդկանց կյանքեր խլած այս ողբերգական միջադեպի կապակցությամբ։ Ցավակցում ենք զոհվածների ընտանիքներին և շուտափույթ ապաքինում մաղթում բոլոր տուժածներին»:
Campus Risbergska դպրոցը, որտեղ տեղի է ունեցել հրաձգությունը, ապահովում է մեծահասակների կրթություն: 10 մարդ է զոհվել։ Հանցագործն ինքնասպան է եղել։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выразил соболезнования в связи с недавней массовой стрельбой в одном из городов Швеции.
«Глубоко потрясен массовой стрельбой в Эребру, Швеция. Армения солидарна со Швецией в связи с этим трагическим инцидентом, унесшим жизни невинных людей. Мы выражаем соболезнования семьям погибших и желаем скорейшего выздоровления всем пострадавшим».
Школа Campus Risbergska, где произошла стрельба, предоставляет образование для взрослых. Погибли десять человек, преступник покончил с собой.