5 Փետրվար 2025 - 11:11 AMT
Աբրահամյան․ Ստեղծված վիճակը արցախցիներից շատերին կստիպի մտածել արտագնա աշխատանքի և հայրենիքից հեռանալու մասին
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ արցախցիների համար նախատեսված սոցիալական հատկացումներն առաջիկայում փոփոխություններ են կրելու` կրճատվելու տեսքով, ինչը մարդկանց մոտ բավականին մեծ անհանգստություններ է ստեղծել։
Ըստ նրա՝ ստեղծված վիճակը արցախցիներից շատերին կստիպի մտածել արտագնա աշխատանքի և հայրենիքից հեռանալու մասին։
«Հասկանալի է, որ պետությունը չի կարող անվերջ սոցիալական մեծ ներարկումներ անել, սակայն արցախցիների տապալված բնակարանային ծրագիրն ու ժամկետային առումով անբավարար սոցիալական հատկացումները մեծ խնդիրներ են առաջացնելու:
Կառավարությունը պարտավոր է այս փուլում ևս կարիքների վերագնահատում անել և վերանայել իր «տապոռային» մոտեցումը ու դեռ որոշակի ժամանակահատված շարունակելու սոցիալական աջակցության ծրագրերը:
Հակառակ դեպքում, առաջիկա գարնանը, ստեղծված իրավիճակը, շատերին կստիպի մտածելու արտագնա աշխատանքի և սեփական հայրենիքից հեռանալու մասին»,–ասվում է գրառման մեջ։
Մինչև 2025–ի մարտ ամիսը ներառյալ շարունակվելու է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց սոցիալական աջակցության միջոցառումը՝ որոշակի բացառություններով: Մասնավորապես՝ հունվար ամսից 10 հազար դրամ աջակցության բաղադրիչը դուրս է եկել և միայն 50 հազար դրամ ստացողներն են ընդգրկվել վճարման ցուցակներում: Խոսքը մոտ 97 հազար շահառուի մասին է: Ապրիլ ամսից սկսած՝ աջակցությունն արդեն ուղղվելու է առանձին խմբերի։

Депутат Тигран Абрамян из фракции «Честь имею» написал в Facebook, что социальные выплаты для арцахцев в ближайшее время будут сокращены, что вызывает серьезные опасения среди населения.
По его словам, сложившаяся ситуация заставит многих арцахцев задуматься о поиске работы за границей и покидании родины.
«Очевидно, что государство не может бесконечно предоставлять значительную социальную поддержку. Однако проваленная жилищная программа для арцахцев и недостаточный объем финансовой помощи создадут серьезные проблемы.
Правительство обязано пересмотреть свои подходы, провести повторную оценку потребностей и продолжить социальные программы на определенный срок.
В противном случае уже этой весной ситуация вынудит многих искать работу за границей и покидать родину», — говорится в публикации.
Социальная поддержка для вынужденно перемещенных лиц из Нагорного Карабаха продлится до марта 2025 года с некоторыми исключениями. С января из программы исключена выплата в размере 10 000 драмов, и в списках получателей остались только те, кто получает 50 000 драмов — около 97 000 человек. С апреля помощь будет предоставляться отдельным группам.