5 Փետրվար 2025 - 11:32 AMT
Երկքաղաքացիները կկարողանան այլ երկրի վարորդական վկայականով 1 ամիս երթևեկել ՀՀ-ում։ ՆԳՆ-ի կողմից շրջանառության մեջ է դրված օրենսդրական նախաձեռնություն, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ազգային ժողովի պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը հայտնել է, որ ՀՀ–ում երկքաղաքացիություն ունեցող, սակայն վրացական անձնագրով ու վարորդական վկայականով երթևեկող ջավախահայերը զանգվածաբար տուգանվում են։ Նա ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ իրեն դիմել են բազմաթիվ ջավախահայեր՝ բարձրաձայնելով իրավիճակը։
Ըստ պատգամավորի՝ շատ ջավախահայեր վերջին տարիներին երկքաղաքացիություն են ստացել, սակայն Հայաստան մուտք են գործում վրացական անձնագրով և վարորդական վկայականով։ՀՀ պարեկային ծառայությունն այս դեպքերում նրանց տուգանում է՝ գործող օրենսդրության պահանջներից ելնելով։
ՆԳՆ մամուլի քարտուղար Նարեկ Սարգսյանը նշել է, որ խնդիրն իրենց հայտնի է։
«Այս պահին ՆԳՆ-ի կողմից շրջանառության մեջ է դրված օրենսդրական նախաձեռնություն, որով երկքաղաքացիները կկարողանան այլ երկրի վարորդական վկայականով 1 ամիս երթևեկել ՀՀ-ում»,-ասել է Սարգսյանը։

5 Февраль 2025 - 11:57 AMT
Министерство внутренних дел (МВД) инициировало законопроект, который позволит лицам с двойным гражданством использовать иностранные водительские права в Армении до одного месяца, сообщает Арменпресс.
Депутат Гарник Даниелян сообщил, что жители Джавахка с грузинскими паспортами и водительскими удостоверениями массово штрафуются за езду по территории Армении. В Facebook он написал, что получил множество обращений по этому вопросу.
По его словам, многие джавахкские армяне получили двойное гражданство, но продолжают въезжать в Армению с грузинскими паспортами и водительскими удостоверениями. В результате патрульная служба Армении штрафует их в соответствии с действующим законодательством.
Пресс-секретарь МВД Нарек Саргсян подтвердил, что министерству известно об этой проблеме.
"В настоящее время в обороте находится законодательная инициатива, которая позволит лицам с двойным гражданством управлять автомобилем в Армении с иностранными правами в течение одного месяца", — заявил Саргсян.