ԱԱԾ տնօրենի նախկին ժամանակավոր պաշտոնակատար, փաստաբան Միքայել Համբարձումյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ օր օրի հեռանում ենք պետություն ունենալու բանաձևից։
«2009 թվականին նկարահանված ամերիկյան «Կամավորները» ֆիլմում պատմվում է, թե ԱՄՆ-ում ինչպես են ուղեկցում զոհված զինվորի աճյունը իր հայրենի քաղաքում հուղարկավորման համար:
Բանակը, սովորական մարդիկ, պետության և տեղական մարմինների ներկայացուցիչները արարողակարգային ինչպիսի պատվի են արժանացնում՝ գիտակցմամբ, որ զինվորը զոհվել է հանուն հայրենիքի, հանուն իրենցից յուրաքանչյուրի այսօրվա և վաղվա օրվա:
Զուգահեռ անցկացնելով մեր իրականության հետ, ակամայից մտաբերում ես՝ «ազգային հերոսը հարկ վճարողն է» ամոթալի, կեղծ օրակարգը, գաղափարախոսությունը:

6 Февраль 2025 - 14:37 AMT
Бывший исполняющий обязанности директора Службы национальной безопасности, адвокат Микаел Амбарцумян в своем Facebook-посте написал, что «мы с каждым днем отдаляемся от формулы существования государства».
"В американском фильме 2009 года Taking Chance рассказывается о том, как в США сопровождают останки погибшего солдата в его родной город для похорон.
Армия, обычные граждане, представители государства и местных органов оказывают ему почести, осознавая, что солдат отдал жизнь за Родину, за каждого из них, за сегодняшний и завтрашний день.
Проводя параллель с нашей реальностью, невольно вспоминается позорная и ложная идеология, согласно которой «налогоплательщик – это национальный герой».
Мы отдаляемся от формулы существования государства с каждым днем. Так дальше продолжаться не может," – написал он.