6 Փետրվար 2025 - 14:46 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վաշինգտոնում Միջազգային կրոնական ազատության գագաթնաժողովում ելույթից հետո, պատասխանելով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մասին հարցին, շեշտել է, որ նախագիծը տարածաշրջանային երկրներին ուղղված բաց առաջարկություն է։
Նա նշել է նաև, որ այն նաև մարդկանց միջև շփման մասին է։
«Մենք նախաձեռնել ենք մի ծրագիր, որը կոչել ենք «Խաղաղության խաչմերուկ»։ Դա առաջին հերթին մեր տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման մասին է, բայց այն միայն հաղորդակցությունների մասին չէ, որովհետև եթե հարցին նայենք կրոնական հանդուրժողականության տեսանկյունից, այն նաև մարդկանց միջև շփման մասին է, որովհետև երբ տրանսպորտային հաղորդակցությունները բաց են, սա առաջին հերթին մարդկանց համար իրար հետ շփվելու հնարավորություն է:
Դա շատ որոշիչ գործոն է կայուն և ամուր խաղաղության համար։ Սա մեր տարածաշրջանային երկրներին ուղղված բաց առաջարկություն է, և իհարկե, նրանցից յուրաքանչուրի հետ մենք աշխատում ենք այս նախագիծը կյանքի կոչելու նպատակով։
Ջորջթաունի համալսարանում ունեցած դասախոսության ընթացքում ևս Փաշինյանը վերահաստատել է, որ Հայաստանը հաստատակամ է խաղաղության օրակարգի իրագործման հարցում։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян, выступая в Вашингтоне на Саммите по международной религиозной свободе, подчеркнул, что проект «Перекрёсток мира» является открытым предложением для стран региона.
Он также отметил, что эта инициатива направлена на развитие межличностных контактов.
«Мы инициировали программу под названием «Перекрёсток мира». В первую очередь, она касается открытия региональных транспортных коммуникаций, но это не только про инфраструктуру. С точки зрения религиозной терпимости, это также про взаимодействие между людьми. Когда транспортные связи открыты, это прежде всего даёт людям возможность общаться, что является важным фактором для стабильного и прочного мира.
Это открытое предложение для наших региональных партнёров, и, конечно, мы работаем с каждым из них для реализации этого проекта».
Выступая с лекцией в Университете Джорджтауна, Пашинян подтвердил, что Армения остаётся приверженной реализации мирной повестки.
Правительство разработало и представило проект «Перекрёсток мира», который направлен на развитие коммуникаций между Арменией, Турцией, Азербайджаном и Ираном. Проект предусматривает восстановление, строительство и эксплуатацию дорог, железных дорог, трубопроводов, кабелей и линий электропередачи. Вся инфраструктура, включая транспортные пути, воздушные маршруты, трубопроводы и энергосети, будет функционировать под суверенитетом и юрисдикцией тех стран, через которые они проходят.