7 Փետրվար 2025 - 11:07 AMT
Երևանի մետրոպոլիտենի վագոններին վնաս հասցնելու և հասարակական կարգը խախտելու մեջ կասկածվող օտարերկրացիները կալանավորվել են։
Քննչական կոմիտեի մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանն ասել է, որ 5 անձի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նրանցից չորսը՝ ՌԴ քաղաքացի են, մեկը՝ Լիտվայի։
Փետրվարի 1-ին ժամը 21:32-ին Ոստիկանության օպերատիվ կառավարման կենտրոն հաղորդում էր ստացվել, որ մետրոպոլիտենի «Սասունցի Դավիթ» և «Հանրապետության հրապարակ» կայարանների միջակայքում` բաց հատվածում, դիմակավորված անձինք ներկ են փչում գնացքի վագոնների վրա։ Րոպեներ անց կրկին ահազանգ է ստացվել, որ նույն անձինք քարեր են նետում գնացքի ուղղությամբ և թույլ չեն տալիս, որ այն շարժվի: Դեպքի վայր մեկնած օպերատիվ խումբը պարզել է, որ նախ աշխատեցրել են գնացքի «վթարային կանգառ» բռնակը, իսկ շարժակազմի կանգառից հետո կայարանների միջանկյալ հատվածից, պատը մագլցելով, վազել-մոտեցել են մի խումբ անձինք և ներկելու միջոցով վնասել ուղևորներով ընթացող գնացքի վագոնները:
Համայնքային ոստիկանության Մետրոպոլիտենի բաժնի ծառայողներն իրացնելով օպերատիվ տեղեկությունները՝ ԱԱԾ և Համայնքային ոստիկանության Նոյեմբերյանի բաժնի աշխատակիցների հետ, խուլիգանության կասկածանքով ձերբակալել են Բագրատաշենի սահմանային անցակետը հատել փորձող հինգ օտարերկրացու:

7 Февраль 2025 - 11:58 AMT
Несколько иностранцев, обвиняемых в повреждении вагонов метро и нарушении общественного порядка в Ереване, были задержаны, сообщила пресс-секретарь Следственного комитета Кима Авдалян.
«В качестве меры пресечения пять человек взяты под арест», — сообщает Pastinfo.
Четверо из них — граждане России, один — гражданин Литвы.
1 февраля в 21:32 в оперативный центр полиции поступило сообщение о том, что замаскированные лица распыляют краску на вагоны поезда в открытом участке метро между станциями «Сасунци Давид» и «Площадь Республики». Спустя несколько минут поступил еще один сигнал: те же лица бросали камни в поезд, мешая его движению.
Прибывший на место оперативный отряд выяснил, что подозреваемые активировали аварийный тормоз, а после остановки поезда перебрались через стену и повредили вагоны, пока внутри находились пассажиры.
В результате оперативных действий Службы безопасности метро, сотрудников Службы национальной безопасности и полиции Ноемберяна, пятеро иностранцев были задержаны при попытке пересечения границы на переходе Баграташен. Их подозревают в хулиганстве.