7 Փետրվար 2025 - 13:48 AMT
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը հրապարակել է Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի դատավճիռը, որով նա դատապարտվել է 5 տարի 6 ամսվա ազատազրկման: Այս տեղեկությունը հաստատել են դատախազությունից, հայտնում է «Լուրերը»։
Հանրային մեղադրողը միջնորդել էր Հարությունյանին դատապարտել 6 տարվա ազատազրկման: Դատախազությունից տեղեկացրել են, որ դատական ակտը ստանալուց հետո կքննարկի վերաքննիչ բողոք ներկայացնելու հարցը:
Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատարին մեղավոր են ճանաչել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում՝ ռազմական դրության ժամանակաշրջանում, 2020 թվականի հոկտեմբերի 12-ին, ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունք ցուցաբերելու համար, որի հետևանքով տեղի են ունեցել ծանր կորուստներ. Ցորի զորամասի Դ-20 հրետանային դիվիզիոնի 20 զինծառայող է զոհվել, իսկ մեկ զինվորական մինչ օրս համարվում է անհետ կորած։

7 Февраль 2025 - 14:29 AMT
Суд общей юрисдикции Сюникской области огласил приговор в отношении Джалала Арутюняна, бывшего командующего Армией обороны Арцаха, назначив ему 5 лет и 6 месяцев лишения свободы. Прокуратура подтвердила эту информацию, сообщает «Лурер».
Государственный обвинитель ходатайствовал о 6 годах лишения свободы для Арутюняна. В прокуратуре заявили, что после получения судебного акта рассмотрят вопрос об обжаловании.
Арутюнян признан виновным в халатном отношении к службе в ходе 44-дневной войны, а именно 12 октября 2020 года, в период военного положения. Его ненадлежащее исполнение обязанностей привело к тяжелым потерям: погибли 20 военнослужащих артиллерийского дивизиона Д-20 войсковой части «Цор», а один военнослужащий до сих пор считается пропавшим без вести.