Հայաստանից 15 դպրոցականներ պարգեւատրվել են մեդալներով ու պատվոգրերով «Եգիպտոսն աշխարհի երեխաների աչքերով» գեղարվեստական մրցույթին մասնակցելու համար: 2008 մրցույթի արդյունքներով, որն այս տարի անցել է Եգիպտոսի առաջին տիկին Սյուզան Մուբարաքի հովանավորությամբ, հայաստանցի 4 դպրոցականներ պարգեւատրվել են ոսկե, իսկ 2-ը` արծաթե մեդալներով:
Այսօր ՀՀ մշակույթի նախարարությունում Հայաստանում Եգիպտոսի դեսպան Վահիդ Գալալին հանդիսավոր կերպով մեդալներ ու դիպլոմներ է հանձնել մրցույթի բոլոր հայ մասնակիցներին: Անանիա Շիրակացու անվան ճեմարանի 3 աշակերտ եւ Արմավարի մարզի կերպարվեստի դպրոցի մեկ աշակերտ պարգեւատրվել են ոսկե մեդալներով, իսկ Երեւանի եւ Արմավիրի գեղարվեստական դպրոցների երկու աշակերտներ արժանացել են արծաթե մեդալների: Մրցույթի մյուս հայ մասնակիցներին հանձնվել են դիպլոմներ եւ հուշանվերներ:
«Հաճելի է տեսնել, որ Հայաստանում գործում են կերպարվեստի դպրոցներ, որոնք նման տաղանդավոր երեխաներ են դաստիրակում: Ես վստահ եմ, որ հետագայում այսօր պարգեւատրված երեխաների անունները կհայտնվեն համաշխարհային ճանաչում ունեցող վարպետների աստղաբույլում»,-ասել է Վահիդ Գալալին պարգեւատրության արարողությունից հետո:
«Եգիպտոսն աշխարհի երեխաների աչքերով» միջազգային մրցույթին մասնակցել են ավելի քան 20 երկրների պատանի նկարիչներ: Հայաստանի եւ Եգիպտոսի միջեւ մշակութային համագործակցության մասին պայմանագրի շրջանակներում մրցույթին մասնակցելու համար ներկայացվել էին հայ պատանի նկարիչների 15 աշխատանքներ Հայաստանի տարբեր մարզերից:

15 школьников из Армении награждены медалями и почетными грамотами за участие в художественном конкурсе «Египет глазами детей мира», который состоялось в прошлом году. По результатам конкурса 2008 года, который был проведен под эгидой первой леди Египта Сюзан Мубарак, 4 школьника из Армении награждены золотыми, а 2-е – серебряными медалями.
Сегодня в Министерстве культуры Армении посол Египта в Армении Вахид Галали торжественно вручил медали и дипломы всем армянским участникам прошедшего конкурса. 3 ученика Ереванской гимназии им. Анании Ширакаци и один ученик Художественной школы Армавирской области были награждены золотыми медалям, а двое учеников Художественных школ Еревана и Армавира были удостоены серебряных медалей. Всем остальным армянским участникам конкурса были вручены дипломы и памятные подарки.
«Приятно видеть, что в Армении действуют художественные школы, которые дают воспитание таким талантливым детям. Я уверен, что в дальнейшем имена награжденных сегодня детей появятся на звездном небосклоне среди мировых мастеров», – сказал Вахид Галал после церемонии награждения.
На международном детском конкурсе «Египет моими глазами» приняли участие юные художники из более чем 20 стран мира. В рамках договора о культурном сотрудничестве между Арменией и Египтом для участия в конкурсе были представлены 15 работ армянских юных художников из различных регионов Армении.