Նախկին ՔՊ-ական պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանը «Միասնական ազգային սահմանադրական կուսակացության» հիմնադիր համագումարում հայտարարել է, որ ինքը և Հովիկ Աղազարյանը զգում են իրենց նախկին թիմակիցների ճնշումները՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է հանրության աջակցությունը:
«Այս ընթացքում մենք ենթարկվել ենք ու ենթարկվում ենք լուրջ ճնշումների մեր նախկին թիմակիցների կողմից։ Իմ նախկին աշակերտն ինձ մեղադրելով թիմին դավաճանելու մեջ, ինձ համեմատել է ամերիկյան բանակի գեներալ Բենեդիկտ Առնոլդի հետ։ Համեմատության իմաստն այն էր, որ, իբր, ինքն է ինձ բերել ՔՊ, աճեցրել են, դիրքի են հասցրել, իսկ ես դավաճանել եմ»,-հայտարարել է Ասլանյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա նշել է, թե մինչ ՔՊ-ական դառնալը բավական երկար քաղաքական ճանապարհ է անցել։
Ասլանյանը նաև նշել է, թե իր նախկին աշակերտը՝ Մխիթար Հայրապետյանը, ով իրեն դավաճան էր համարել, հպարտանում էր իրենով։
«Իրեն ճանաչելով և մտածելով, որ մյուս ՔՊ-ականներն էլ կլինեն իր նման արժեհամակարգ կրող երիտասարդներ, համաձայնեցի ՔՊ-ի ցուցակով մասնակցել ընտրություններին»,–ասել է նա։
Փետրվարի 8–ին ՔՊ-ից հեռացած պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանի և Հակոբ Ասլանյանի հիմնադրած կուսակցության համագումարն է։
Ավելի վաղ Ասլանյանն ասել է նաև, որ ինքը ստիպված է եղել ծանոթանալ Հովիկ Աղազարյանին առնչվող նամակագրությունների տեղեկատվությանը, որպեսզի ամրապնդի իր ներքին համոզմունքը։
Ազգային ժողովի պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի կողմից պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկատվության արտահոսքի կազմակերպման վերաբերյալ հրապարակումն ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար:

8 Февраль 2025 - 10:17 AMT
Бывший депутат партии «Гражданский договор» (ГД) Акоб Асланян на учредительном съезде Единой национальной конституционной партии заявил, что он и Овик Агазарян подвергаются значительному давлению со стороны своих бывших соратников, добавив, что необходима поддержка общества.
«В это время мы подвергались и продолжаем подвергаться серьезному давлению со стороны наших бывших соратников. Мой бывший ученик обвинил меня в предательстве команды, сравнив меня с американским генералом Бенедиктом Арнольдом. Смысл сравнения заключался в том, что, якобы, он привел меня в ГД, вырастил, довел до должности, а я предал», — заявил Асланян, сообщает Aysor.am .
Он отметил, что до вступления в ГД прошел достаточно долгий политический путь.
Асланян также упомянул, что его бывший ученик, Мхитар Айрапетян, который называл его предателем, ранее гордился им.
«Зная его и думая, что другие члены ГД также будут молодыми людьми с подобной системой ценностей, я согласился участвовать в выборах по списку ГД», — сказал он.
8 февраля состоялся учредительный съезд партии, основанной бывшими депутатами ГД Овиком Агазаряном и Акобом Асланяном.
Ранее Асланян также упомянул, что был вынужден ознакомиться с информацией, связанной с перепиской Овика Агазаряна, чтобы укрепить свою внутреннюю убежденность.
Публикация об организации утечки информации, содержащей государственную тайну, депутатом Национального собрания Овиком Агазаряном была направлена в Антикоррупционный комитет для решения вопроса о возбуждении производства.