Տեղի է ունեցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից հեռացված պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի նախաձեռնած «Միացյալ ազգային սոցիալիստական կուսակցություն» հիմնադիր համագումարը։ Մինչ միջոցառման մեկնարկը Աղազարյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ արդեն ընտրվել են կուսակցության նախագահն ու վարչության անդամները։
Նա հայտարարել է, որ պայքարելու են, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չվերընտրվի, հայտնում է Factor.am-ը։
«Նպատակահամար չգտանք այս կամ քաղաքական ուժին միանալը: Մեր նպատակներում կա հետևյալը՝ մենք պայքարելու են, որ հերթական կամ առաջիկայում հավանական արտահերթ ընտրությունների ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը չվերընտրվի և նորից չդառնա վարչապետ»:
Աղազարյանի խոսքով՝ ընտրությունների ժամանակ հասարակությանը կներկայացնեն իրենց ծրագրերը:
Լրագրողի հարցին, թե արդյոք իրենց օրակարգում ընդգրկված է նաև իշխանության հրաժարականի պահանջը, Աղազարյանն ասել է, որ փողոցային պայքար չեն նախատեսում։
«Չէ, այդպես մի՛ նայեք, երբ մենք ասենք պահանջում ենք իշխանության հրաժարական, պետք է ուրեմն վաղվանից այդ հարցը բերենք օրակարգ: Մենք ընտրությունների միջոցով ենք ուզում ներկայանալ ժողովրդին, փողոցային պայքար չի լինի»,–ասել է նա։
Ավելի վաղ ՔՊ վարչության որոշմամբ Հովիկ Աղազարյանը հեռացվել էր «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից պետական և կուսակցական նշանակության կոնֆիդենցիալ տեղեկատվության արտահոսքերի, ինչպես նաև հանրության բարոյական նորմերի կոպիտ խախտումների հիմնավորմամբ։
Փաշինյանը Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցի ժամանակ ասել էր, որ ՔՊ պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանին և Հովիկ Աղազարյանին խնդրել է պատգամավորական մանդատները վայր դնել՝ հույս հայտնելով, որ Հովիկ Աղազարյանը կկատարի իր խնդրանքը։ Զեյնալյանը մանդատը վայր դրեց, իսկ Աղազարյանը, փաստորեն, մերժել էր Փաշինյանի խնդրանքը։

8 Февраль 2025 - 10:11 AMT
На учредительном съезде Объединенной национальной социалистической партии, инициированной бывшим членом партии «Гражданский договор» (КП) Овиком Агазаряном, он сообщил журналистам, что избраны президент партии и члены правления. Агазарян заявил об их намерении не допустить переизбрания премьер-министра Никола Пашиняна, сообщает Factor.am .
«Мы не сочли целесообразным присоединяться к какой-либо существующей политической силе. Наша цель — бороться за то, чтобы на предстоящих очередных или возможных внеочередных выборах Никол Пашинян не был переизбран и снова не стал премьер-министром», — заявил Агазарян.
Он подчеркнул, что во время выборов они представят свои программы общественности.
На вопрос, включает ли их повестка дня требование об отставке правительства, Агазарян ответил, что они не планируют уличных протестов.
«Нет, не смотрите на это так. Когда мы говорим, что требуем отставки правительства, это означает, что мы должны вынести этот вопрос на повестку дня, начиная с завтрашнего дня. Мы хотим представить себя народу через выборы; уличной борьбы не будет», — сказал он.
Ранее, по решению правления КП, Овик Агазарян был исключен из партии «Гражданский договор» за утечку конфиденциальной информации государственного и партийного значения, а также за грубые нарушения общественных моральных норм.
В интервью Общественному телевидению премьер-министр Пашинян заявил, что попросил депутатов КП Нарека Зейналяна и Овика Агазаряна сложить свои парламентские мандаты, выразив надежду, что Овик Агазарян выполнит его просьбу. Зейналян подал в отставку, а Агазарян, по-видимому, отказался от просьбы Пашиняна.