10 Փետրվար 2025 - 06:51 AMT
Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը վերահաստատել է Մոսկվայի հանձնառությունը՝ նպաստելու Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը։ Նա ընդգծել է, որ ռուս-հայկական երկկողմ օրակարգում Մոսկվան առաջնահերթություն է տալիս տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին։ Կոպիրկինն այդ մասին ասել է ՌԴ դիվանագիտական աշխատողի օրվա կապակցությամբ ընդունելության ժամանակ իր ելույթում։
«Ռուսաստանը վճռական է անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը բոլոր ուղղություններով՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից 2020-2022 թվականներին ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների զարգացման, այդ թվում՝ հավասարակշռված և փոխադարձ ընդունելի խաղաղության պայմանագրի դրույթների մշակման, սահմանների դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի և հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործում», -ասել է նա, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով, ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունները հարմարվում են տարածաշրջանում և աշխարհում նոր իրողություններին, սակայն առանցքային տարրը մնում է երկու կողմերի համոզմունքն առ այն, որ սերտ ռազմավարական գործընկերությունը համապատասխանում է երկու երկրների և եղբայրական ժողովուրդների արմատական շահերին: Կոպիրկինը նշել է, որ այդ տրամադրվածությունը հաստատել են հունվարի 21-ին Մոսկվայում կայացած Ռուսաստանի և Հայաստանի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովի և Արարատ Միրզոյանի բանակցությունները:
«Մեր հարաբերությունների կարևոր բաղադրիչ են մնում մշակութային, հումանիտար կապերը, փոխգործակցությունը կրթության ոլորտում, միջանձնային շփումները, որոնց պահպանման գործում մեծ դեր են խաղում հայրենակիցների կազմակերպությունները», – հայտարարել է Կոպիրկինը:

10 Февраль 2025 - 07:44 AMT
Посол России Сергей Копыркин вновь подтвердил приверженность Москвы содействию нормализации отношений между Ереваном и Баку. Он подчеркнул, что в двусторонней повестке России и Армении приоритетное внимание уделяется вопросам региональной безопасности. Об этом Копыркин заявил в ходе выступления на приеме по случаю Дня дипломатического работника РФ.
«Россия решительно настроена оказать необходимую поддержку в урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном по всем направлениям—на основе трехсторонних договоренностей, достигнутых лидерами России, Армении и Азербайджана в 2020-2022 годах. В их число входит разработка сбалансированных и взаимоприемлемых положений мирного договора, демаркация и делимитация границ, а также разблокировка транспортных коммуникаций», — сказал он, сообщает «Sputnik Армения».
По его словам, российско-армянские союзнические отношения адаптируются к новым реалиям в регионе и мире. Однако ключевым элементом остается обоюдная уверенность сторон в том, что тесное стратегическое партнерство соответствует коренным интересам двух стран и братских народов. Копыркин отметил, что этот настрой подтвердили переговоры глав МИД России и Армении Сергея Лаврова и Арарата Мирзояна, состоявшиеся 21 января в Москве.
«Важной составляющей наших отношений остаются культурные и гуманитарные связи, сотрудничество в сфере образования, межличностные контакты, значительную роль в сохранении которых играют организации соотечественников», — подчеркнул Копыркин.
16 января МИД Армении сообщил, что Ереван и Баку достигли договоренности по новому участку делимитации границы. Согласно соглашению, работы начнутся с северного участка—в месте пересечения границ Армении, Азербайджана и Грузии, а затем продолжатся в южном направлении—до границы с Ираном.