10 Փետրվար 2025 - 09:36 AMT
Ավինյանը հերքել է ուղեվարձի ինքնարժեքը 65 դրամ լինելու մասին պնդումներ. Կարող էին գինը 6 դրամ, 7 դրամ ասել
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է, որ տրանսպորտի ուղեվարձի 65 դրամ ինքնարժեքի մասին պնդումները մանիպուլյատիվ են՝ ընդգծելով, որ քաղաքի ծախսերն իրականում շատ ավելի բարձր են։
«Վերջին շրջանում շրջանառվում են պնդումներ այն մասին, որ մայրաքաղաքում ուղևորափոխադրման ինքնարժեքը 65 դրամ է։ Ես չեմ պատկերացնում՝ այդ թվերը որտեղից են վերցնում։ Կարող էին ասել 23 դրամ կամ 6 դրամ։ 6 դրամն ավելի լավ է հնչում։ Մինչդեռ «Երևանի ավտոբուս» ՓԲԸ-ի ամսական ծախսը մոտավորապես 1.8 մլրդ դրամ է, դեռ չհաշված գնված ավտոբուսները»,- ասել է քաղաքապետը, գրում է Auroranews.am-ը։
Նա նաև հիշեցրել է, որ 1990-ականների վերջից ուղևորափոխադրումը 100 դրամ է եղել։
«Մենք ունենք մի խնդիր՝ արած աշխատանքն ավելի լավ ներկայացնելու և այս պարզ ճշմարտությունները մարդկանց հասանելի դարձնելու, որովհետև երբ մենք չենք խոսում, խոսում են մանիպուլյացիայի լեզվով, ու մարդիկ դա են լսում։ Հիմա ուզում են համոզել, որ նոր 12 մետրանոց գերմանական ավտոբուսներով և 8.5 մետրանոց մեր նոր պարկով հնարավոր է մարդկանց 65 դրամով տեղափոխել, իբր դա է ինքնարժեքը։ Ասում եմ՝ կարող էին հայտարարել 6 դրամ, 7 դրամ, ձրի»,- հավելել է նա։

10 Февраль 2025 - 10:26 AMT
Мэр Еревана Тигран Авинян опроверг утверждения о том, что стоимость проезда на общественном транспорте составляет 65 драмов, отметив, что расходы города значительно выше.
«В последнее время распространяются заявления о том, что себестоимость пассажирских перевозок в Ереване составляет 65 драмов. Не представляю, откуда берутся такие цифры. Могли бы сказать 23 драма, 6 драмов—6 драмов звучит еще лучше. Между тем, ежемесячные расходы ЗАО "Ереванский Автобус" составляют около 1,8 миллиарда драмов, и это без учета стоимости новых автобусов», — заявил Авинян в интервью Auroranews.am .
Он также напомнил, что с конца 1990-х годов стоимость проезда оставалась на уровне 100 драмов.
«Нам нужно лучше объяснять нашу работу и доводить простые факты до людей. Когда мы молчим, на первый план выходят манипуляции. Сейчас пытаются убедить общественность, что новые 12-метровые немецкие автобусы и 8,5-метровый парк могут перевозить пассажиров за 65 драмов, будто это реальная себестоимость. Тогда уж могли бы объявить, что проезд стоит 6 драмов, 7 драмов или вообще бесплатно», — добавил мэр.
С 1 февраля бывший мэр Еревана Айк Марутян, фракция «Мать Армения» в Совете старейшин и молодежные движения протестуют против повышения стоимости проезда, призывая горожан продолжать платить 100 драмов.
1 февраля Совет старейшин Еревана одобрил повышение тарифа до 150 драмов 33 голосами «за». Также будет введена единая билетная система. Кроме того, месячные, 90-дневные и годовые проездные билеты, приобретенные с 1 января по 28 февраля, будут дополнительно действовать еще 30 дней.