ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը ֆեյսբուքում գրել է, որ մոլախաղերը դառնում են թե՛ անհատական, թե՛ հասարակական աղետի աղբյուր։
Նա նշել է, որ շահումով խաղերի ոլորտը շարունակում է բարգավաճել, ապահովելով հսկայական եկամուտներ, սակայն, տնտեսագետների գնահատմամբ, դա ոչ թե տնտեսական աճ է, այլ հանրության բարոյական ու սոցիալական դեգրադացիայի նշան։
«Այսօր շատերը չեն գիտակցում, թե որքան կործանարար ազդեցություն ունեն օնլայն կազինոներն ու մոլախաղերը մեր հասարակության վրա։ Մի քանի փաստ․
Հայաստանում մոլախաղերի բիզնեսը տարեցտարի աճում է, մինչդեռ դրանց զոհ դարձած ընտանիքների թիվը գնալով ավելանում է։ Վերջերս պարզվել է, որ ինքնասպանությունների մեծ մասը գործազուրկ տղամարդիկ են, որոնցից շատերը խրվել են պարտքերի մեջ հենց մոլախաղերի պատճառով։
Միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ այս խնդիրը միայն մեզ չի վերաբերում։ Մեծ Բրիտանիայում տարեկան մինչև 500 ինքնասպանություն է գրանցվում մոլախաղերի պատճառով։ Ավստրալիայում մեկ տարում 200-ից ավել ընտանիք է քայքայվում խաղամոլության հետևանքով, իսկ ԱՄՆ-ում որոշ նահանգներում մոլախաղային հակում ունեցող մարդկանց 20%-ը ինքնասպանության փորձ է կատարում։ Հետազոտությունները ցույց են տվել, որ մոլախաղերի կախվածություն ունեցող անձինք 15 անգամ ավելի հաճախ են կատարում ինքնասպանություն»,–ասվում է գրառման մեջ։
Պատգամավորը հավելել է, որ այս խնդիրը լուրջ ուշադրության կարիք ունի։
Պետական եկամուտների կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, 2024–ին խաղատներում կատարված խաղադրույքների ընդհանուր ծավալը կազմել է 106 տրիլիոն 407 միլիարդ 491 միլիոն 420 հազար դրամ, իսկ շահումների չափը՝ 97 տրիլիոն 522 միլիարդ 783 միլիոն 890 հազար դրամ։

10 Февраль 2025 - 11:25 AMT
Депутат правящей фракции «Гражданский договор» Айк Саргсян заявил в Facebook, что азартные игры становятся источником как личных, так и общественных катастроф.
Он отметил, что игорная индустрия продолжает процветать, принося огромные доходы. Однако экономисты подчеркивают, что это не экономический рост, а признак моральной и социальной деградации.
«Сегодня многие не осознают, насколько разрушительное влияние оказывают онлайн-казино и азартные игры на наше общество. Несколько фактов:
Азартный бизнес в Армении растет с каждым годом, однако число семей, разрушенных зависимостью, также увеличивается. Недавние данные показали, что большинство самоубийств совершают безработные мужчины, многие из которых оказались в долговой яме именно из-за азартных игр.
Эта проблема актуальна не только для Армении. В Великобритании ежегодно фиксируется до 500 самоубийств, связанных с азартными играми. В Австралии игромания ежегодно приводит к распаду более 200 семей. В США в некоторых штатах 20% зависимых от азартных игр совершают попытки самоубийства. Исследования показывают, что люди, страдающие игровой зависимостью, в 15 раз чаще совершают самоубийства», – говорится в публикации.
Депутат подчеркнул, что эта проблема требует серьезного внимания.
По данным Комитета государственных доходов, в 2024 году общий объем ставок в казино составил 106 трлн 407 млрд 491 млн 420 тыс. драмов, а сумма выигрышей – 97 трлн 522 млрд 783 млн 890 тыс. драмов.