10 Փետրվար 2025 - 11:44 AMT
Փետրվարի 10–ին փաստաբանական համայնքը գործադուլ է իրականացնում՝ ընդդեմ հարկային փոփոխությունների, որոնց հետևանքով քաղաքացիները հնարավորություն չեն ունենա օգտվելու անվճար իրավաբանական ծառայությունից։ Գործադուլին միացել են փաստաբանական համայնքի գրեթե բոլոր ներկայացուցիչները, հայտնել է Փաստաբանների պալատի մամուլի խոսնակ Սիլվի Տիգրանյանը։
Նա նշել է, որ փաստաբանների ավելի քան 90 տոկոսը մասնակցում է գործադուլին, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Մեկնարկել է փաստաբանների ընդհանուր ժողովը։
Գործադուլով փաստաբաններն ուզում են պատկան մարմինների ուշադրությունը հրավիրել հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած հարկային փոփոխությունների հետևանքների վրա:
Փաստաբանների պալատի նախագահ Սիմոն Բաբայանը լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է, որ որ հանդիպել են թե օրենսդիր, թե գործադիր մարմինների ներկայացուցիչների հետ, ներկայացրել են իրենց մտահոգությունները, սակայն որևէ արդյունքի չեն հասել, գրում է Aysor.am –ը։
Նա նշել է, որ փաստաբանական ծառայությունների հարկման պրակտիկան համարվում է ոչ պատշաճ երևույթ և խնդիր է առաջացնում այն քաղաքացիների համար, ովքեր ակնկալում են իրավական աջակցություն։
«Սահմանադրական դատարան բողոք է ներկայացվել, վարույթ ընդունվելու մասին որոշում դեռ չունենք։ 1212 փաստաբան հանրագիր է ստորագրել, որով առաջարկել են, որպեսզի փաստաբանական ծառայություններն ազատվեն ավելացված արժեքի հարկից, իսկ փաստաբանների կողմից մատուցվող անվճար իրավաբանական օգնությունն, առհասարակ, ազատվի հարկից»,–ասել է Բաբայանը։
«Օրենքն ընդունել են առանց հաշվարկների, առանց վիճակագրության, առանց վերլուծության, առանց փաստաբանական ինստիտուտի հետ քննարկելու, ինչը հարկային օրենքի ուղղակի պահանջ է»,-նշել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա ընդգծել է, որ փաստաբանները գիտակցում են, որ պետությունը պետք է հարկերով կայանա, սակայն միևնույն ժամանակ չի կարելի մեղվի փեթակը ջարդել՝ մեղր հանելու համար։
«Սա շատ սխալ մոտեցում է։ Ես այդքան լավատես չեմ, որ կառավարությունն օբյեկտիվ վերաբերմունք կցուցաբերի, բայց բոլոր դեպքերում այս բողոքի ակցիաներով ուզում ենք իրենց մտածել տալ, որ սա լուրջ խնդիր է»,-հավելել է Արա Զոհրաբյանը։
Ավելի վաղ փաստաբանները հայտարարել էին, որ հարկային փոփոխություններն առաջացնում են մի շարք խնդիրներ, այդ թվում՝ բացասաբար են անդրադառնում խախտված իրավունքների պաշտպանության վրա, անհնար դարձնում անվճար իրավաբանական օգնության տրամադրումը փաստաբանական կազմակերպությունների կողմից, զգալիորեն ավելացնում են փաստաբանական ծառայությունների ինքնարժեքը՝ սահմանափակելով դրանց հասանելիությունը, լրացուցիչ ֆինանսական բեռ են ստեղծում փաստաբանական համայնքի համար, քաղաքացիների համար փաստաբանական ծառայությունների արժեքն ավելացնում են 20%-ով՝ ստեղծելով խտրական պայմաններ, լրացուցիչ ծանրաբեռնում են փաստաբանների աշխատանքը, պահանջում հաշվապահական ծախսեր, բարդացնում նորաստեղծ փաստաբանական գրասենյակների գործունեությունը՝ հարկային բեռի պատճառով։

10 Февраль 2025 - 12:13 AMT
10 февраля юридическое сообщество Армении проводит забастовку в знак протеста против налоговых изменений, которые могут лишить граждан доступа к бесплатной юридической помощи. Почти все адвокаты поддержали забастовку, сообщила пресс-секретарь Палаты адвокатов Сильви Тигранян.
Тигранян отметила, что участие в забастовке приняли более 90% адвокатов, сообщает «Пастинфо».
Забастовкой адвокаты намерены привлечь внимание властей к последствиям налоговых изменений, вступивших в силу 1 января.
Председатель Палаты адвокатов Симон Бабаян на встрече с журналистами заявил, что представители сообщества обсуждали этот вопрос с законодательной и исполнительной властью, но не достигли результатов, пишет Aysor.am .
Он подчеркнул, что налогообложение юридических услуг является неправильной практикой и создает проблемы для граждан, нуждающихся в правовой поддержке.
«Мы подали жалобу в Конституционный суд, но пока нет решения о принятии ее в производство. 1212 адвокатов подписали петицию с предложением освободить юридические услуги от НДС, а бесплатную правовую помощь – от налогообложения», – заявил Бабаян.
Адвокат Ара Зограбян отметил, что закон был принят без расчетов, статистики, анализа и консультаций с юридическим сообществом, несмотря на требования налогового законодательства, сообщает Aysor.am .
Он подчеркнул, что адвокаты осознают необходимость налоговых поступлений, но действия правительства ошибочны.
«Это серьезная ошибка. Я не слишком оптимистичен в отношении объективного подхода властей, но этими акциями протеста мы хотим заставить их задуматься, что это большая проблема», – добавил Зограбян.
Ранее адвокаты предупреждали, что налоговые изменения вызовут множество проблем, в том числе затруднят защиту нарушенных прав, сделают невозможным предоставление бесплатной юридической помощи, значительно повысят себестоимость юридических услуг, ограничат их доступность, создадут дополнительную финансовую нагрузку на сообщество, увеличат стоимость юридических услуг для граждан на 20%, приведут к дискриминационным условиям, усложнят ведение бухгалтерии и затруднят работу новых юридических фирм из-за налоговой нагрузки.