ՀՀ նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի գաղտնազերծած փաստաթղթերին, հայտարարել է, որ դրանք Մեղրիի հարցի շահարկման նարատիվը ջախջախում են։
Օսկանյանը նշել է, որ տարիներ շարունակ այս հարցի շուրջ որոշ անձինք պնդել են, թե իբր Լեռնային Ղարաբաղը Մեղրիով փոխանակելու գաղափարը եղել է Ռոբերտ Քոչարյանի նախաձեռնությունը՝ ուղղված Ադրբեջանի այն ժամանակվա նախագահ Հեյդար Ալիևին։ Սակայն, նրա համոզմամբ, գաղտնազերծված փաստաթղթերը հստակ ցույց են տալիս, որ նման առաջարկ արվել է հենց Ադրբեջանի նախկին նախագահի կողմից, իսկ ինքն այդ փաստի վկաներից է եղել։
«Երբ Քոչարյանը Ժնևում բանակցություններին ներկա գտնվող ինձ և Վազգեն Սարգսյանին ասաց, որ Ալիևը նման առաջարկ է արել, մենք միանգամից ֆիքսեցինք այս պատմության ամենակարևոր փաստը, որ հայր Ալիևը պատրաստ է հրաժարվել Արցախից։ Դա էր հիմնական մեսիջը։ Մենք գիտեինք, որ Մեղրի չենք տալու, բայց կարող ենք օգտվել Ալիևի՝ Արցախը զիջելու պատրաստակամությունից։ Հենց դա էլ հաջողությամբ արեցինք 1,5 տարի բանակցելու արդյունքում Քի Վեսթում։ Այնտեղ Մինսկի խմբի փաստաթղթով արձանագրվեց, որ Արցախը Լաչինով տրվում է Հայաստանին, իսկ Ադրբեջանը Արաքսի ափով վերգետնյա էստակադայով կապ էր ունենալու Նախիջևանի հետ»,–նշել է նախկին նախարարը։
Նա նշել է, որ անթույլատրելի կլիներ անտեսել Ալիևի այդ առաջարկը, և դա կդիտվեր որպես դիվանագիտական սխալ։
«Ես կարծում եմ՝ ժամանակն է, որ Մեղրիի թեման շահարկողներն առնվազն լռեն, քանի որ դա անելով՝ մեր գլխին կախված Մեղրին կամ Սյունիքի մի հատվածը կորցնելու վտանգը առավել ռեալ են դարձնում։
Դիվանագիտությունից ու արտաքին քաղաքականությունից չհասկացողներին փորձեմ բացատրել։ Պետդեպի փաստաթղթերի առավել կիրառական հանգամանքն այն է, որ դրանք էապես ուժեղացնում են Հայաստանի բանակցային դիրքերը, Ադրբեջանին որևէ տարածք, միջանցք կամ նույնիսկ ճանապարհ տրամադրելու հարցում։ Ադրբեջանը պատրաստ է եղել Արցախը փոխանակել Նախիջևանի հետ կապով, Փաշինյանը Արցախը հանձնել է Ադրբեջանին, և Ադրբեջանը բանակցային խաղաքարտ չունի՝ միջանցք կամ նույնիսկ ճանապարհ պահանջելու։
Խնդիրը ու Հայաստանի վրա կախված վտանգը, սակայն, այն է, որ դիվանագիտական կարողություններ չունեցող, Հայաստանը միջազգային հարթակում զրոյական գործոն դարձրած Փաշինյանը չի կարողանա նույնիսկ սա ձևակերպել և բանակցել։ Հասկանո՞ւմ եք իրավիճակի աբսուրդը և վտանգը։ Մենք այսօր ունենք մի իշխանություն, որն արդեն տվել է Արցախը, կարող է տալ նաև Սյունիքից մի հատված»,–հավելել է նա։
Ավելի վաղ «Ազատությունը» ֆիլմ էր հրապարակել 1999-ին քննարկված տարածքների փոխանակման առաջարկի մասին, որը վերնագրված է «Երբ, ով և ինչ է բանակցել Մեղրիի շուրջ՝ ըստ Պետդեպի գաղտնազերծած փաստաթղթերի»։

10 Февраль 2025 - 13:39 AMT
Экс-глава МИД: мы знали, что Мегри не отдадим, но могли использовать готовность Алиева уступить Карабах
Бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян, комментируя рассекреченные документы Госдепартамента США на своей странице в Facebook, отметил, что они разрушают миф о вопросе Мегри.
Осканян подчеркнул, что на протяжении многих лет некоторые утверждали, что идея обмена Нагорного Карабаха на Мегри была инициативой тогдашнего президента Роберта Кочаряна в адрес президента Азербайджана Гейдара Алиева. Однако, по его словам, рассекреченные документы ясно показывают, что это предложение исходило именно от Алиева, а он сам был одним из свидетелей этого.
«Когда Кочарян сообщил Вазгену Саркисяну и мне в Женеве, что Алиев сделал такое предложение, мы сразу зафиксировали главное: Алиев готов отказаться от Карабаха. Это был ключевой момент. Мы знали, что Мегри не отдадим, но могли воспользоваться готовностью Алиева уступить Карабах. Именно это мы и сделали после 1,5 лет переговоров в Кей-Уэсте, где в документе Минской группы зафиксировано, что Карабах с Лачином остается за Арменией, а Азербайджан получает наземную эстакаду вдоль реки Аракс для связи с Нахичеванью», — заявил Осканян.
Он подчеркнул, что игнорировать предложение Алиева в то время было бы дипломатической ошибкой.
«Я считаю, что тем, кто спекулирует на теме Мегри, пора хотя бы замолчать, поскольку своими действиями они делают угрозу потери Мегри или части Сюника еще более реальной.
Тем, кто не разбирается в дипломатии и внешней политике, объясню. Главное, что дают рассекреченные документы Госдепа — это значительное усиление переговорных позиций Армении в вопросах передачи территорий, коридоров или даже дорог Азербайджану. Баку был готов обменять Карабах на сообщение с Нахичеванью. А Пашинян просто передал Карабах Азербайджану, оставив Баку без переговорного рычага для требований коридора или дороги.
Однако главная угроза для Армении в том, что Пашинян, не обладая дипломатическими навыками и превратив страну в нулевой фактор на международной арене, не сможет даже воспользоваться этой позицией в переговорах. Понимаете ли вы абсурдность и опасность ситуации? У нас есть власть, которая уже отдала Карабах и может теперь отдать часть Сюника», — добавил Осканян.
Ранее «Азатутюн» опубликовал документальный фильм под названием «Когда, кто и что обсуждал по Мегри — согласно рассекреченным документам Госдепа», посвященный переговорам 1999 года о возможном обмене территориями.