10 Փետրվար 2025 - 13:17 AMT
Երևանում մեկնարկել է հնդկական ֆիլմերի փառատոնը, որը նվիրված է հնդկական և համաշխարհային կինոյի աստղ Ռաջ Կապուրի 100-ամյակին։ Միջոցառմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան։
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է, որ Հայաստանում հնդկական կինոյի օրերի անցկացումն արդեն դարձել է բարի ավանդույթ։
«Ռաջ Կապուրը մեծ կինոժառանգություն է թողել՝ հանդիսատեսին փոխանցելով նաև ժամանակի ոգին։ Նրա արվեստն աչքի է ընկնում մարդասիրությամբ, նրա կերպարները ներկայացնում են հասարակ ժողովրդի պատմությունը, ցավը, ուրախությունն ու հույսերը։ Ռաջ Կապուրի ֆիլմերը յուրահատուկ գույն են ավելացնում Հնդկաստանի մշակութային խճանկարին և դարձել են հնդկական կինոյի խորհրդանիշերը՝ միաժամանակ հարստացնելով նաև համաշխարհային կինեմատոգրաֆիայի գանձարանը:
Նրա կինոն շարունակում է հուզել մարդկանց սրտերը, իսկ նրա դավանած գաղափարները շարունակում են ուղենիշ լինել շատերիս համար։ Նրա ֆիլմերը հանդիսատեսն այսօր ևս դիտում է սիրով, որը փաստում է՝ կինոն կարևոր գործիք է համամարդկային գաղափարներ տարածելու և մարդկանց կրթելու համար»,- ասել է նա:
Նախարարի տեղակալը հույս է հայտնել, որ փառատոնը նաև հիմք կհանդիսանա երկու երկրների կինոգործիչների միջև համագործակցությունը խորացնելու և համատեղ ֆիլմեր ստեղծելու համար:
Փառատոնի շրջանակում տեղի է ունեցել նաև Ռաջ Կապուրի գործունեությանը նվիրված լուսանկարների ցուցահանդես։

В столице Армении стартовал Фестиваль индийского кино, приуроченный к 100-летию Радж Капура – культовой фигуры индийского и мирового кинематографа. В мероприятии приняла участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Индии в Армении Нилакши Саха Синха.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян отметил, что проведение дней индийского кино в Армении стало доброй традицией.
«Радж Капур оставил после себя огромное кинематографическое наследие, передав зрителям дух своего времени. Его искусство проникнуто гуманизмом, а его персонажи отражают жизнь, боль, радость и надежды простых людей. Фильмы Радж Капура – важная часть культурного наследия Индии и одновременно значимый вклад в сокровищницу мирового кино.
Его кинематограф продолжает трогать сердца людей, а его идеи остаются актуальными и сегодня. Зрители до сих пор с удовольствием смотрят его фильмы, что подтверждает: кино – это мощный инструмент для распространения универсальных ценностей и образования», – отметил он.
Замминистра выразил надежду, что фестиваль станет основой для углубления сотрудничества между кинематографистами Армении и Индии, а также для создания совместных проектов.