10 Փետրվար 2025 - 14:52 AMT
Հայաստան-Ռումինա միջպետական ծրագրի շրջանակում 2025-2026 ուսումնական տարում Ռումինիայի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում ուսանելու նպատակով ՀՀ-ին հատկացվել է 8 կրթաթոշակային տեղ՝ բալակավրի կամ մագիստրոսի աստիճան ձեռք բերլու համար, ինչպես նաև լրացուցիչ տասնյակ տեղեր՝ մասնագիտական կրթության զարգացման կարճաժամկետ դասընթացներին մասնակցության համար:
Մասնակիցներն ընտրվում են բաց մրցույթով:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը Ռումինիայի դեսպան Քորնել Իոնեսկուի հետ հանդիպմանը, շնորհակալություն հայտնելով ռումինական կողմին համաձայնագրի կնքման շնորհիվ վերահայտարարված կրթաթոշակների հնարավորության համար, նշել է, որ ՀՀ կառավարության առաջնային խնդիրը Հայաստանում կրթության որակի շարունակական բարելավումն է:
Քննարկվել է 2024թ. հուլիսին կողմերի միջև ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Ռումինիայի կրթության նախարարության միջև կրթության ոլորտում համագործակցության» ծրագրի իրականացումը․ մասնավորապես` անդրադարձ է կատարվել միջպետական կրթաթոթաշակային տեղերի շրջանակում ուսուցման կազմակերպմանը:
Արթուր Մարտիրոսյանն ընդգծել է, որ կրթության ոլորտում իրականացվում են լայնածավալ բարեփոխումներ՝ միտված Հայաստանում որակյալ կրթության հասանելիության ապահովմանը, այդ թվում՝ բարձրագույն կրթության մակարդակում, որի շրջանակում խրախուսվում են նաև արտերկրում մարդկային կապիտալի զարգացման հնարավորությունները՝ միջազգային լավագույն փորձի ձեռքբերման և Հայաստանի հանրային ու տնտեսական կյանքում ներդրման հեռանկարով։
Իոնեսկուն կարևորել 1, մասնավորապես, կրթության ոլորտում Հայաստանի և Ռումինիայի միջև շարունակական ծրագրերի իրականացումը, ինչը, ըստ դեսպանի, ավելի է խորացնում երկու երկրների միջև համագործակցային կապը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի բնագավառներում Հայաստանի և Ռումինիայի միջև փոխհամագործակցության զարգացմանն ուղղված երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող, ինչպես նաև 2025 թ․ Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակի շրջանակում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:

В рамках армяно-румынской межгосударственной программы Румыния выделила восемь стипендий для армянских студентов на 2025-2026 учебный год. Стипендии предоставляются для обучения в бакалавриате и магистратуре румынских университетов. Дополнительно предусмотрены краткосрочные программы профессионального обучения.
Отбор участников проводится на конкурсной основе.
На встрече с послом Румынии Корнелом Ионеску заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Артур Мартиросян выразил благодарность румынской стороне за возобновление стипендиальной программы. Он подчеркнул, что для правительства Армении приоритетом является постоянное улучшение качества образования.
Также обсуждалась реализация Соглашения о сотрудничестве в области образования между министерствами образования Армении и Румынии, подписанного в июле 2024 года. Особое внимание уделялось организации учебного процесса в рамках межгосударственной стипендиальной программы.
Артур Мартиросян отметил, что в сфере образования в Армении проводятся масштабные реформы, направленные на обеспечение качественного образования. В их рамках поощряется возможность обучения за рубежом для приобретения международного опыта и его последующего применения в общественной и экономической жизни Армении.
Посол Ионеску подчеркнул значимость продолжения сотрудничества между Арменией и Румынией, особенно в сфере образования, что, по его мнению, укрепляет двусторонние отношения.
На встрече также обсуждались вопросы сотрудничества в сферах образования, науки, культуры и спорта, а также возможное взаимодействие в рамках Франкофонского месяца 2025 года.