ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, արձագանքելով ադրբեջանական կողմի հայտարարություններին, ըստ որոնց՝ Հայաստանը փորձում է մոլորեցնել միջազգային հանրությանը, ընդգծել է, որ ՀՀ-ն որևէ մեկին մոլորեցնելու նպատակ չունի։
«Դա բոլոր միջազգային գործընկերներին ակնհայտ է։ ՀՀ-ն կոնկրետ մեխանիզմներ է առաջարկում Ադրբեջանին»,–ասել է նա, հայտնում է «Առավոտը»։
Խոսելով ռուսական կողմի միջնորդության մասին՝ նա ասել է․ «Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու առաջին պիոները ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն է, և մենք դրա մասին ասել ենք», գրում է Auroranews.am-ը:
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից հետո ՌԴ նախագահը հայտնել է, որ այդ տարածքը միջազգային իրավունքի տեսանկյունից պատկանում է Ադրբեջանին, և նույն տեսակետը կրկնել է դեկտեմբերին։
«Մենք Ռուսաստանի միջնորդության դառը օրինակները մեր մաշկի, մեր մարմնի վրա զգացել ենք: Ռուսները շատ ջանքեր պետք է գործադրեն, որ ժողովուրդը հավատա նրանց անկեղծությանը»,– հավելել է Սիմոնյանը։
Նա նշել է, որ անցած փորձը վատ հուշեր է թողել և, վերջիվերջո, կան շատ չլուծված հարցեր, հայտնում է «Առավոտը»։
«Օրինակ՝ ՀՀ տարածք ներխուժած ադրբեջանական զորքերի հետ կապված ՌԴ դիրքորոշումը՝ թե ՀԱՊԿ շրջանակներում, թե ՀՀ-ՌԴ միջպետական պայմանագրի շրջանակներում։
Առնվազն ՌԴ-ն պետք է գործողություն իրականացներ։ Մենք նույնիսկ քաղաքական գնահատականի չարժանացանք, ի պատասխան հնչեց՝ սահմանը սահմանազատված չէ։ Ուղղակի պատճառաբանություն գտնվեց։ Հիմա գալ, ասել՝ մենք կարող ենք միջնորդ հանդիսանալ, ընդունում եք, չէ՞, որ հայկական կողմը կարող է դրան թերահավատորեն նայել»,–ասել է նա։
Խաղաղության պայմանագրի և ռազմական էսկալացիայի հնարավորության մասին հարցին ի պատասխան՝ նա նշել է․ «Նախանցյալ տարի եմ ասել՝ կարելի է խաղաղության պայմանագիր կնքել թեկուզ վաղը»։
Միջանցքի հարցի վերաբերյալ նա շեշտել է, որ ՀՀ-ի միջով արտատարածքային միջանցք չի լինելու։
Անդրադառնալով լրագրողների այն դիտարկմանը, որ գուցե Ադրբեջանի համար խնդրահարույց է ՀՀ տարածքով անցնելը՝ նա պատասխանել է, որ եթե սկսենք առևտուր անել, մեկ-երկու տարի նորմալ տրամաբանության մեջ ապրել, այդ հարցերն էլ են դուրս գալու։
«Սկզբից խոսակցությունը գնալու է բեռների մասին, եթե ինչ-որ ժամանակ անցնի, իհարկե, պիտի գնանք, իրենք էլ պիտի անցնեն, գնան, մենք էլ։ Սենց թե նենց դա լինելու է։ Երկու ժողովուրդներ, որոնք իրար հետ կողք կողքի են ապրում, հավերժ թշնամի լինել չեն կարող։ Առևտուր էլ պիտի անեն, երաժշտություն էլ փոխանակեն»,–ասել է նա։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հոդվածին՝ նրա հայտարարությունները որակելովորպես «իրականության խեղաթյուրում և միջազգային հանրության մոլորեցման փորձ»։

Спикер парламента Армении Ален Симонян, отвечая на заявления Азербайджана о том, что Армения якобы вводит в заблуждение международное сообщество, подчеркнул, что у Еревана нет таких намерений.
«Это очевидно всем международным партнерам. Армения предлагает Азербайджану конкретные механизмы», — заявил он, сообщает «Аравот».
Комментируя посредничество России, Симонян отметил: «Первым, кто признал Карабах частью Азербайджана, был президент России Владимир Путин, и мы об этом говорили», — пишет Auroranews.am .
По его словам, после заявления от 9 ноября 2020 года Путин заявил, что с точки зрения международного права этот регион принадлежит Азербайджану, и повторил эту позицию в декабре.
«Мы на собственном опыте испытали горькие примеры российского посредничества. Россиянам придется приложить большие усилия, чтобы народ поверил в их искренность», — добавил Симонян.
Он подчеркнул, что прошлый опыт оставил неприятные воспоминания, и остается много нерешенных вопросов.
«Например, позиция России по отношению к азербайджанским войскам, вошедшим на территорию Армении — как в рамках ОДКБ, так и в рамках двустороннего договора между Арменией и Россией. Как минимум, Россия должна была предпринять какие-то действия. Мы даже не получили политической оценки, вместо этого нам сказали, что граница не демаркирована. Это была просто отговорка. Теперь они заявляют, что могут быть посредниками — конечно, армянская сторона может относиться к этому скептически», — сказал он.
Говоря о мирном договоре и возможной военной эскалации, Симонян подчеркнул: «Я еще два года назад говорил, что мирный договор можно подписать хоть завтра».
Что касается вопроса о коридоре, он заявил, что через Армению не будет экстерриториального коридора.
Отвечая на замечание журналистов о том, что для Азербайджана может быть проблематично пересекать территорию Армении, Симонян отметил, что со временем торговля и нормальные отношения могут сгладить эти проблемы.
«Сначала речь пойдет о грузоперевозках. Если пройдет какое-то время, естественно, они будут ездить, и мы тоже. Так или иначе, это произойдет. Два народа, живущие рядом, не могут вечно оставаться врагами. Им придется торговать и обмениваться музыкой», — подытожил он.
Тем временем МИД Азербайджана отреагировал на статью премьер-министра Армении Никола Пашиняна, подвергнув его заявления критике.