11 Փետրվար 2025 - 13:14 AMT
Եվրամիության մուտքի վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի մշակման շրջանակում ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը հյուրընկալել է ԵՄ փորձագիտական առաջին առաքելությանը։
ԵՄ առաքելության փորձագետները փետրվարի 10-14-ը կանցկացնեն ուսումնասիրություններ՝ գնահատելու Հայաստանի ներկայիս իրավիճակն ու առկա խնդիրները։ Նրանց աշխատանքը կնպաստի համապատասխան հենանիշների սահմանմանը, որոնք անհրաժեշտ են ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացի համար։
Փոխնախարարը մանրամասն անդրադարձել է մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործընթացի մի շարք առանցքային հարցերի։ Դրանք ներառել են միգրացիոն ներկա իրավիճակը, կենսաչափական նոր փաստաթղթերի ներդրումը, քաղաքացիության հարցերը, միգրացիայի և ապաստանի կառավարման մեխանիզմները, ինչպես նաև թվայնացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը։
Արմեն Ղազարյանը ներկայացրել է ՆԳ նախարարությունում իրականացվող լայնածավալ բարեփոխումները՝ ընդգծելով, որ ԵՄ-ի հետ արդյունավետ համագործակցության արդյունքում զգալի առաջընթաց է արձանագրվել միգրացիայի, քաղաքացիության և ոստիկանության ոլորտներում։
Հանդիպման ընթացքում ԵՄ փորձագետների կողմից բարձրացված հարցերին տրամադրվել են սպառիչ պատասխաններ։
Հանդիպմանը մասնակցել են ՆԳ նախարարության, Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և Ներքին գործերի գլխավոր տնօրինության, Հարևանության ընդլայնման բանակցությունների Գլխավոր տնօրինության, Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության, ՖՐՈՆՏԵՔՍ-ի, ինչպես նաև ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչները։

11 Февраль 2025 - 13:58 AMT
В рамках разработки Плана действий по либерализации визового режима Европейского Союза заместитель министра внутренних дел Армен Газарян принял первую экспертную миссию ЕС.
Эксперты ЕС проведут оценку с 10 по 14 февраля, чтобы проанализировать текущую ситуацию в Армении и выявить существующие проблемы. Их работа поможет определить ключевые показатели, необходимые для процесса визовой либерализации.
Заместитель министра подробно остановился на ключевых аспектах процесса либерализации визового режима. Обсуждались вопросы миграционной ситуации, внедрения новых биометрических документов, гражданства, управления миграцией и предоставления убежища, а также меры по цифровизации.
Армен Газарян представил масштабные реформы, реализуемые в Министерстве внутренних дел, подчеркнув, что благодаря эффективному сотрудничеству с ЕС в сферах миграции, гражданства и правоохранительных органов достигнут значительный прогресс.
На все вопросы, поднятые экспертами ЕС, были даны исчерпывающие ответы.
В совещании приняли участие представители Министерства внутренних дел Армении, Генерального директората Европейской комиссии по вопросам миграции и внутренних дел, Генерального директората по вопросам соседства и переговоров о расширении, Европейской службы внешних связей, FRONTEX, а также делегации ЕС.