11 Փետրվար 2025 - 13:40 AMT
Փոխնախարար․ ԵՄ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքի նախագիծն ինքնին անդամակցության հայտ չէ
Հայաստանի կառավարությունը հանդես է եկել առաջարկով՝ կողմ քվեարկել «Եվրոպական միությանը ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծին։ Այդ մասին Ազգային ժողովում օրինագծի քննարկման ժամանակ ասել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը։
Նա նշել է, որ օրինագծի ընդունումն ինքնին չի հանդիսանում Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության հայտ։ Նրա խոսքով՝ փաստաթուղթը նպատակ ունի ամրապնդել Եվրոպական միության հետ հարաբերությունները, նոր մակարդակի հասցնել Հայաստանի մոտեցումները և արտահայտել քաղաքացիների ձգտումները, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Օրինագիծը նաև համահունչ ՀՀ կողմից վարվող բալանսավորված և բալանսավորման արտաքին քաղաքականությանը, որն ուղղված է տնտեսական և անվտանգային համագործակցության դիվերսիֆիկացմանը։ Այս քաղաքականությունը վարելու համատեքստում պետք է դիտարկել նաև վերջին տարիներին Հայաստանի և Եվրոպական միության և անդամ երկրների փոխգործակցության աննախադեպ դինամիկան, որն արտահայտվել է համագործակցության գրեթե բոլոր ոլորտներում»,- ընդգծել է Հովհաննիսյանը։
Փոխնախարարը անդրադարձել է Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններում վերջին տարիներին արձանագրված կարևոր ձեռքբերումներին։
«2024 թվականի սեպտեմբերին մեկնարկել է Եվրամիության հետ մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը։ Վերջինի շրջանակում այժմ կողմերի միջև տեխնիկական բնույթի բանակցություններ են ընթանում։ Ներկայում բանակցվում է «Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերություն․ նոր օրակարգ» խորագրով փաստաթուղթը, որը համագործակցության նոր ուղղություններով կհամալրի և առավել կխորացնի Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև ստորագրված համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը։ Ըստ էության, վերոհիշյալ երկու փաստաթղթերը կհանդիսանան Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության իրավաքաղաքական հիմքը»,- ասել է Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ կիրառմանը և այդ ուղղությամբ սերտորեն աշխատում է Եվրոպական միության հետ։
«Հայաստանը ներառվել է Եվրոպական խաղաղության գործիքի շրջանակում, ինչը ԵՄ-ի կողմից կայացրած կարևոր քաղաքական որոշում էր։ 2022 թվականից Հայաստանում տեղակայված է Եվրամիության քաղաքացիական դիտորդական առաքելությունը, որը բազմիցս ապացուցել է, որ տարածաշրջանում կայունության հիմնասյուներից մեկն է։ Վերջերս Եվրամիության խորհրդի կողմից որոշում կայացվեց երկու տարով երկարաձգել դիտորդական առաքելության գործունեությունը։ Եվրոպական միությունը շարունակում է մնալ Հայաստանում զարգացման համագործակցության խոշորագույն դոնորը, իրականացվող բարեփոխումների հիմնական աջակիցը։ «Դիմակայունություն և աճ» ծրագրի շրջանակում հաստատվել է Հայաստանին աջակցության տրամադրում առաջիկա չորս տարիների համար, և Հայաստանը Եվրամիության թեկնածու երկիր չհանդիսացող միակ երկիրն է, որը աջակցություն է ստանում այս ծրագրի շրջանակում։ Եվրամիությունը շարունակում է հանդիսանալ Հայաստանի առաջնային գործընկերը ընդհանուր արժեքների վրա հիմնված ինստիտուտների զարգացմանն աջակցելու գործում։ Եվրամիության աջակցությամբ իրականացվող բարեփոխումներն ուղղված են մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ամրապնդմանը, արդյունավետ կառավարմանը և կոռուպցիայի դեմ պայքարին»,- նշել է Հովհաննիսյանը։
ՀՀ Ազգային ժողովում փետրվարի 11-ին մեկնարկել է հերթական նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված է 8 հարց, այդ թվում՝ ԵՄ-ին ՀՀ-ի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագիծը։

11 Февраль 2025 - 14:47 AMT
Правительство Армении предложило проголосовать за законопроект «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз». Об этом во время обсуждения документа в парламенте заявил заместитель министра иностранных дел Паруйр Ованнисян.
Он подчеркнул, что принятие данного законопроекта само по себе не является заявкой Армении на членство в ЕС. По его словам, документ направлен на укрепление отношений с Евросоюзом, выработку новых подходов и отражение стремлений граждан, сообщает «Арменпресс».
«Законопроект также соответствует сбалансированной внешней политике Армении, направленной на диверсификацию экономического и оборонного сотрудничества. В этом контексте важно учитывать беспрецедентную динамику взаимодействия Армении с ЕС и его государствами-членами за последние годы, что проявилось практически во всех сферах сотрудничества», — отметил Ованнисян.
Замминистра рассказал о ключевых достижениях в отношениях Армении и ЕС за последние годы.
«В сентябре 2024 года стартовал официальный диалог с Евросоюзом по либерализации визового режима. В настоящее время ведутся технические переговоры. Параллельно обсуждается документ под названием “Партнёрство Армения – Европейский Союз: новая повестка”, который расширит и углубит сотрудничество в рамках подписанного ранее Всеобъемлющего и расширенного соглашения о партнёрстве между Арменией и ЕС. По сути, эти два документа станут правовой и политической основой для партнёрства между Арменией и Евросоюзом», — сказал он.
По его словам, Армения придаёт большое значение эффективному выполнению Всеобъемлющего и расширенного соглашения о партнёрстве и активно сотрудничает с ЕС в этом направлении.
«Армения была включена в Европейский фонд мира — это важное политическое решение Евросоюза. С 2022 года в Армении действует гражданская мониторинговая миссия ЕС, которая неоднократно доказывала свою роль как одного из ключевых факторов стабильности в регионе. Недавно Совет ЕС принял решение продлить мандат миссии ещё на два года. Европейский Союз остаётся крупнейшим донором в области сотрудничества в целях развития и основным сторонником реформ в Армении. В рамках программы “Устойчивость и рост” утверждено финансирование для Армении на ближайшие четыре года, и она является единственной страной, не имеющей статуса кандидата в ЕС, но получающей поддержку по данной программе. Евросоюз продолжает оставаться ключевым партнёром Армении в развитии институтов, основанных на общих ценностях. Реформы, проводимые при поддержке ЕС, направлены на укрепление прав человека, верховенства закона, эффективного управления и борьбу с коррупцией», — подчеркнул Ованнисян.
11 февраля в Национальном Собрании Армении началось очередное заседание, в повестку которого включены восемь вопросов, в том числе законопроект о начале процесса вступления в ЕС.
9 января правительство Армении одобрило законопроект о начале процесса вступления в Евросоюз, представленный гражданской инициативой «ЕвроГолос». В ближайшее время документ будет рассмотрен в парламенте страны.