12 Փետրվար 2025 - 06:14 AMT
ՀՀ ԱԳՆ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է մուտքի արտոնագրերի դյուրացման համաձայնագրի կիրարկման ընթացքը: Արտաքին գործերի նախարարությունում կայացած աշխատանքային հանդիպմանը մասնակցել են ԱԳՆ Հյուպատոսական վարչության, Եվրոպայի վարչության Եվրոպական միության բաժնի ներկայացուցիչներն ու ԵՄ պատվիրակությունը:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի դյուրացման համաձայնագրի կիրարկմանը: Բացի այդ, ներկայացվել են հյուպատոսական գործառույթները, որոնք իրականացնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը և օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունները:
Եվրոպական միության պատվիրակության կազմում ընդգրկված են ԵՄ տարբեր տնօրինությունների, Եվրոպական սահմանային և առափնյա պահպանության գործակալության, ինչպես նաև ԵՄ անդամ երկրների ներկայացուցիչներ: Նրանք փետրվարի 10-14-ը Հայաստանում են լինելու՝ ՀՀ-ԵՄ վիզայի ազատականացման երկխոսության շրջանակում:
Այցի հիմնական նպատակը փաստաթղթերի անվտանգության, սահմանների կառավարման, միգրացիոն գործընթացների և հարակից այլ ոլորտներում Հայաստանի պատրաստվածության համապարփակ գնահատումն է: Այս վերլուծությունը կնպաստի ՀՀ-ԵՄ վիզայի ազատականացման երկխոսության գործողությունների ծրագրի մշակմանը:

12 Февраль 2025 - 06:56 AMT
В Министерстве иностранных дел Армении (МИД) состоялась рабочая встреча с делегацией Европейского союза (ЕС), на которой обсуждалась реализация соглашения об упрощении визового режима. В обсуждении приняли участие представители Консульского управления МИД Армении, отдела ЕС Департамента Европы, а также члены делегации ЕС.
В ходе встречи стороны рассмотрели ход выполнения соглашения об упрощении визового режима между Арменией и ЕС. Также были представлены консульские функции, выполняемые МИД Армении и армянскими дипломатическими представительствами за рубежом.
В состав делегации ЕС вошли представители различных директоратов ЕС, Европейского агентства пограничной и береговой охраны (Frontex), а также государств-членов ЕС. Их визит в Армению, запланированный на 10-14 февраля, проходит в рамках диалога о либерализации визового режима между Арменией и ЕС.
Основная цель визита — комплексная оценка готовности Армении в сферах безопасности документов, управления границами, миграционных процессов и смежных областях. Результаты анализа помогут разработке плана действий в рамках диалога о визовой либерализации Армения-ЕС.
9 января правительство Армении одобрило проект о начале процесса присоединения к ЕС, представленный гражданской инициативой «Евровыбор». В ближайшее время документ будет обсуждаться в парламенте.