Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Եվրոպական Միությանը ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը, որը ներկայացվել է քաղաքացիական նախաձեռնության կարգով։ Օրինագծին կողմ է արտահայտվել 63 պատգամավոր, դեմ՝ 7։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները չեն մասնակցել քվեարկությանը։ Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ դեմ է քվեարկելու նախագծին։
«Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի գնահատմամբ՝ ներկայացված նախագիծը չի կարելի օրենք համարել, հայտնում է Factor.am-ը։
«ԵՄ անդամակցության գործընթացը պահանջում է հանրաքվե, որի նախաձեռնության իրավունքը վերապահված է կառավարությանը։ Սահմանադրությունը որևէ այլ անդամակցության մեխանիզմ չի նախատեսում, այդ թվում՝ թեկուզ օրենքի տեսքով որևէ նախաձեռնության մեկնարկ։ Ծայրահեղ դեպքում այս նախագիծը կարող է համարվել ԱԺ հայտարարություն կամ ուղերձ»,- ընդգծել է նա։
Օրինագիծը խորհրդարանում ներկայացրել է նախաձեռնող խմբի լիազոր ներկայացուցիչ Արտակ Զեյնալյանը։ Նրա ներկայացմամբ՝ վերջնական տարբերակը, որը հաստատվել է Եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովում, ընդգրկում է հետևյալ դրույթը․ «Հայաստանի Հանրապետությունը` արտահայտելով ՀՀ ժողովրդի կամքը, խնդիր դնելով Հայաստանի Հանրապետությունը դարձնել անվտանգ, ապահով, զարգացած, բարեկեցիկ երկիր՝ հայտարարում է Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը»:
«Օրենքը հայտարարում է նախաձեռնողների և Հայաստանի Հանրապետության՝ Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին, որը կկանխորոշի Հայաստանի իշխանությունների որոշումների և գործելակերպի ուղղվածությունն ու մասշտաբը: Աշխարհաքաղաքական ստեղծված իրավիճակում օրենքը, նրա ընդունման ձևն ու միջոցը կմեծացնեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության ամրակայումը, դիմադրունակությունը: Օրենքի ընդունումը ժողովրդավարությունը, քաղաքացիների պետական կառավարմանը մասնակցության իրավունքն ու դրա գործնականում իրագործումը, իրավունքի գերակայությունը կդարձնի անշրջելի, կվերականգնի պետության քաղաքականության կանխատեսելիության նկատմամբ հավատն ու վստահությունը»,- նշել է նա։
Զեյնալյանի համոզմամբ՝ այս օրենքն արտացոլում է Հայաստանի ժողովրդի, ինչպես նաև գործող իշխանությունների կամքն ու վճռականությունը՝ միանալու առաջադեմ, քաղաքակիրթ ու զարգացած պետությունների ընտանիքին։
«Հայաստան» խմբակցության ղեկավարի կարծիքով՝ ներկայիս իշխանությունները կարող են առանց նոր օրենսդրական նախաձեռնությունների էլ քայլեր ձեռնարկել՝ Շենգենյան գոտու վիզայի ազատականացման կամ գոնե վիզայի տրամադրման գործընթացի դյուրացման ուղղությամբ, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այսպիսով, մեր կարծիքով՝ այս հարցը ներկայում օրակարգ բերելը խիստ արհեստական, անիրատեսական, աշխարհաքաղաքական իրողություններից կտրված գործողություն է։ Մենք Եվրամիությանը կարող ենք մոտենալ այնքան, որքան այն չի կարող գոյութենական սպառնալիք առաջացնել։ Եվ կարծում եմ, որ այս իրողության մեջ այսպիսի կտրուկ քայլերը միանշանակ մարտահրավեր են բոլորիս համար։ Այս ամենը հաշվի առնելով՝ «Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցի այս օրինագծի քվեարկությանը»,- եզրափակել է Օհանյանը։

12 Февраль 2025 - 11:03 AMT
Национальное собрание приняло в первом чтении законопроект «О начале процесса вступления Армении в Европейский Союз», который был внесен в порядке гражданской инициативы. Документ поддержали 63 депутата, 7 проголосовали против.
Депутаты фракции «Армения» не участвовали в голосовании, а фракция «Имею честь» ранее объявила, что выступает против законопроекта.
Лидер фракции «Армения» Сейран Оганян считает, что представленный законопроект не может считаться законом, сообщает Factor.am .
«Процесс вступления в ЕС требует проведения референдума, инициатива которого принадлежит исключительно правительству. Конституция не предусматривает никакого иного механизма вступления, в том числе через законодательную инициативу. В крайнем случае этот законопроект можно расценивать как парламентское заявление или обращение», — подчеркнул он.
В парламенте законопроект представил Артак Зейналян, уполномоченный представитель инициативной группы. По его словам, окончательная версия, одобренная Комиссией по европейской интеграции, включает следующий пункт:
«Республика Армения, выражая волю своего народа и ставя задачу стать безопасной, стабильной, развитой и процветающей страной, объявляет о начале процесса вступления в Европейский Союз».
«Этот закон объявляет о запуске процесса вступления Армении в ЕС как инициаторами, так и самой республикой. Он определит направление и масштаб решений и действий властей. В нынешней геополитической ситуации принятие этого закона укрепит суверенитет и устойчивость Армении. Его принятие сделает демократию, участие граждан в управлении страной и верховенство права необратимыми, восстановит доверие к предсказуемости государственной политики», — заявил Зейналян.
По его убеждению, закон отражает волю и решимость как армянского народа, так и действующих властей присоединиться к сообществу прогрессивных, цивилизованных и развитых стран.
Оганян же считает, что правительство Армении может предпринять практические шаги по либерализации визового режима с Шенгенской зоной или хотя бы упростить процесс выдачи виз без принятия новых законодательных инициатив, сообщает Арменпресс.
«По нашему мнению, вынесение этого вопроса на повестку дня сейчас является искусственным, нереалистичным и оторванным от геополитических реалий. Мы можем сближаться с ЕС лишь в той мере, в какой это не представляет экзистенциальной угрозы. В нынешних условиях такие резкие шаги становятся вызовом для всех нас. Учитывая все это, фракция «Армения» решила не участвовать в голосовании по этому законопроекту», — заключил Оганян.
11 февраля Национальное собрание Армении начало обсуждение законодательной инициативы о старте процесса вступления страны в ЕС. Законопроект был внесен гражданским движением «ЕвроКве», которое собрало необходимые подписи для представления предложения в парламент. 9 января правительство рассмотрело и одобрило инициативу, после чего направило ее в парламент на обсуждение.