12 Փետրվար 2025 - 12:40 AMT
ՊՆ ռազմաբժշկական վարչության պետ, բ/ծ գնդապետ Գեղամ Փաշիկյանի ղեկավարած պատվիրակությունը եղել է Գերմանիայի Հոհենֆելս քաղաքում տեղակայված ԱՄՆ ռազմաբազայում, որտեղ ընթանում է «Համատեղ լուծում-2025» զորավարժությունը։
Այս տարի, բացի ՊՆ ռազմաբժշկական ապահովման վարչության դաշտային հոսպիտալից, առաջին անգամ զորավարժությանը ներգրավվել է նաև ՊՆ ռազմական ոստիկանության հատուկ գումարտակի ստորաբաժանումը։ Այն զորավարժության շրջանակում իրականացնում է հատուկ կարևորության օբյեկտների պաշտպանություն, դիվերսիոն հետախուզական խմբերի հայտնաբերում և վնասազերծում, ինչպես նաև սցենարից բխող այլ գործողություններ։
Պատվիրակության անդամները ծանոթացել են անձնակազմի տեղակայման պայմաններին և հետևել զորավարժության ընթացքին։
ՊՆ ՌՈ պետի տեղակալ, գնդապետ Արթուր Ումրշատյանը շրջայց է կատարել ՌՈ ստորաբաժանման անձնակազմի ծառայության իրականացման տեղամասերով՝ գնահատելու նրանց գործողությունների ընթացքը։
Ամփոփիչ քննարկումների ընթացքում զորավարժության ղեկավարությունն ու ԱՄՆ գործընկերները բարձր են գնահատել ՊՆ ստորաբաժանումների պատրաստվածության մակարդակը և նրանց փոխգործակցության արդյունավետությունը։

12 Февраль 2025 - 13:11 AMT
Делегация во главе с начальником Военно-медицинского управления Минобороны, полковником Гегамом Пашикяном, посетила военную базу США в Хоэнфельсе (Германия), где проходят учения «Совместное решение-2025».
В этом году, помимо полевого госпиталя Управления военно-медицинского обеспечения Минобороны, в учениях впервые принял участие спецбатальон военной полиции. В рамках маневров подразделение осуществляет охрану критически важных объектов, выявляет и нейтрализует диверсионно-разведывательные группы, а также выполняет другие задачи по сценарию учений.
Члены делегации ознакомились с условиями размещения личного состава и наблюдали за ходом учений.
Заместитель начальника военной полиции, полковник Артур Умршатян, совершил инспекционный обход мест несения службы подразделения для оценки их действий.
В ходе итоговых обсуждений руководство учений и американские партнеры высоко оценили уровень подготовки армянских подразделений и их эффективность в совместных операциях.