13 Փետրվար 2025 - 09:03 AMT
Քաղհասարակության պլատֆորմը կոչ է անում ստեղծել ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցության հարցերի միջգերատեսչական հանձնաժողով
ԵՄ-Հայաստան քաղհասարակության պլատֆորմը ողջունել է Ազգային ժողովի կողմից փետրվարի 12-ին «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի ընդունումը և կոչ արել ստեղծել ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցության հարցերի միջգերատեսչական հանձնաժողով։
Նշվում է, որ օրենքի ընդունումը նոր էջ է բացում Եվրոպական Միության և Հայաստանի Հանրապետության համագործակցության օրակարգում:
Պլատֆորմը Եվրոպական միությանը կոչ է արել աջակցել Հայաստանի իշխանություններին, ընդդիմությանը և քաղաքացիական հասարակությանը՝ ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացում՝ ստեղծարար մոտեցումներով և փորձագիտական կարողություններով։
Հայաստանի կառավարությանը պլատֆորմը հորդորել է․
Ստեղծել միջգերատեսչական հանձնաժողով՝ ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցության հարցերով, որը կղեկավարի անձամբ վարչապետը։
Հաստատել հանձնաժողովին կից աշխատանքային խումբ, որտեղ ընդգրկված կլինեն նաև ԵՄ-Հայաստան քաղհասարակության պլատֆորմի ներկայացուցիչները, և սեղմ ժամկետներում, ԵՄ գործընկերների հետ համատեղ, մշակել անդամակցության ճանապարհային քարտեզ։
Առավելագույն կարճ ժամկետներում ավարտին հասցնել Եվրամիության առջև ստանձնած պարտավորությունների կատարումը։
Հայտարարությունում նշվում է, որ ԵՄ-Հայաստան քաղհասարակության պլատֆորմը պատրաստ է իր խորհրդատվական, մշտադիտարկման և իրազեկման գործառույթներով աջակցել գործընթացի արդյունավետ իրականացմանը։

13 Февраль 2025 - 09:17 AMT
Платформа гражданского общества призывает создать межведомственную комиссию по вступлению Армении в ЕС
Платформа гражданского общества ЕС-Армения приветствовала принятие Закона о запуске процесса вступления Армении в ЕС, одобренного парламентом 12 февраля, и призвала власти создать межведомственную комиссию по вопросам евроинтеграции.
Отмечается, что принятие этого закона открывает новую страницу в сотрудничестве между Европейским Союзом и Арменией.
Платформа также призвала Европейский Союз поддержать правительство Армении, оппозицию и гражданское общество в процессе вступления в ЕС, предоставляя экспертную помощь и инновационные подходы.
Платформа обратилась к правительству Армении с призывом:
-Создать межведомственную комиссию по вопросам вступления в ЕС, которую возглавит премьер-министр.
-Учредить рабочую группу при комиссии, в которую войдут представители платформы гражданского общества ЕС-Армения, и в сжатые сроки совместно с европейскими партнерами разработать дорожную карту вступления.
-В кратчайшие сроки завершить выполнение обязательств перед ЕС.
В заявлении подчеркивается, что платформа гражданского общества ЕС-Армения готова содействовать процессу, предоставляя консультационную, мониторинговую и информационную поддержку.