Իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը, որը միջազգային ատյաններում պաշտպանում է հայ պատանդների իրավունքները, անդրադառնալով գերիների հարցին, ասել է, որ Բաքուն պաշտոնապես հաստատել է 23 գերու առկայությունը, սակայն փաստական տվյալներով գերեվարվածների թիվն առնվազն 80 է։
«Այս գերիները ենթարկվել են բռնի անհետացման, ինչը նույնպես պատերազմական հանցագործություն է»,- ասել է նա, հայտնում է «Առավոտը»։
Անդրադառնալով Բաքվում ընթացող շինծու դատավարություններին՝ նա նշել է, որ միջազգային դատական ատյանները, այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը` ՄԻԵԴ-ը, լիազորված է արձանագրելու խախտումներն ու պահանջելու նրանց ազատ արձակումը։
«Ներգրավված միջազգային ատյաններն իրավասու են քննարկել ազատությունից զրկելու հիմքերը եւ պարզել՝ արդյոք հիմքեր առկա եղե՞լ են, արդյոք դատավարությունները, որոնց շրջանակներում անձինք դատապարտվել են հանցագործություն կատարելու համար, համապատասխանո՞ւմ են արդար դատաքննության ստանդարտներին»,- նշել է Սահակյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ եթե քաղաքական ճնշումը բավարար չլինի, հնարավոր կլինի հասնել իրավաբանորեն պարտադիր դատական որոշումների ընդունմանը, ինչը միջազգային վերահսկողության տակ կդնի դրանց կատարումը։
«Եթե քաղաքական ճնշումը բավարար չլինի, այս դատարանների միջոցով կարող ենք ունենալ իրավաբանորեն պարտադիր դատական ակտեր եւ միջազգային վերահսկողություն դրանց նկատմամբ»,- ընդգծել է իրավապաշտպանը։
Սահակյանը կարծում է, որ իրավական ու քաղաքական մեխանիզմների համադրմամբ հնարավոր կլինի հասնել հայ գերիների ազատ արձակմանը։
«Իրավական մեխանիզմները համակցելով քաղաքական մեխանիզմների հետ, հնարավոր կլինի ազատ արձակել հայ պատանդներին»,- նշել է նա՝ ընդգծելով, որ խնդիրը բարդ է, քանի որ Ադրբեջանը ռեսուրսներ ունի միջազգային ճնշմանը դիմակայելու համար։
Այնուամենայնիվ, ըստ նրա, այդ ռեսուրսները անսպառ չեն։
«Իմ գնահատմամբ, սակայն, այդ ռեսուրսներն անսպառ չեն։ Եթե տեւական ճնշում գործադրվի, եթե միջազգային ճնշումն ինտենսիվացնենք, ադրբեջանական ռեսուրսներն էլ, այդ թվում՝ քաղաքական, նվազեն, մենք կունենանք հավասարակշռության խախտում, որի պայմաններում Ադրբեջանը ստիպված կլինի ենթարկվել միջազգային հանրությանը»,- նշել է Սահակյանը՝ հավելելով, որ հենց այս մոտեցումն է իրեն հույս ներշնչում խնդրի լուծելիության հարցում։
Անդրադառնալով Հայաստանի կառավարության դիրքորոշմանը՝ իրավապաշտպանը նշել է, որ եթե քննարկումների չհրապարակումը բխեր կառուցողական երկխոսության անհրաժեշտությունից, այն տրամաբանական կլիներ, սակայն այս պահին դա արդյունք չի տալիս։
«Բայց մենք տեսնում ենք, որ այդ երկխոսության ճանապարհին՝ Ադրբեջանն ազատ չի արձակում հայ պատանդներին»,- ընդգծել է նա։
Միաժամանակ Սահակյանը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը մինչ այժմ վերադարձրել է 210-ից ավելի գերիների, սակայն շարունակում է պահել 2020 թվականի պատերազմի ընթացքում գերեվարված անձանց՝ խախտելով 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթները։
«Այստեղ անհասկանալի են լռելու դրդապատճառները, քանի որ այդ խախտումները պետք է բարձրաձայնվեն, որպեսզի միջազգային աջակցություն ձեւավորվի։ Երկխոսությունը չի ապահովում խնդրի լուծումն, այսինքն՝ երկխոսությունը կառուցողական չէ, բայց ապակառուցողական երկխոսությունը փրկելու նկատառումով, խնդիրը չի հանրայնացվում եւ կոծկվում են ադրբեջանական հանցագործությունները»,- ընդգծել է իրավապաշտպանը։
Սահակյանը համոզված է, որ Հայաստանի իշխանությունները քաղաքական դրդապատճառներով ձեռնպահ են մնում ադրբեջանական խախտումների ամբողջական պատկերը ներկայացնելուց։
«Կառավարությունը, քաղաքական դրդապատճառներով, ձեռնպահ է մնում ադրբեջանական ապօրինությունների ամբողջ ներկապնակը ներկայացնելուց»,- նշել է նա։

Правозащитник Сирануш Саакян, представляющая интересы армянских пленных в международных инстанциях, заявила, что, хотя Баку официально подтвердил наличие 23 пленных, фактические данные свидетельствуют о захвате как минимум 80 человек.
"Эти пленные подверглись насильственному исчезновению, что также является военным преступлением", — сказала она, сообщает Aravot.
Говоря о показательных судебных процессах в Баку, Саакян отметила, что международные суды, включая Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ), имеют полномочия фиксировать нарушения и требовать освобождения заключенных.
"Международные инстанции могут рассмотреть основания для лишения свободы и выяснить, соответствовали ли судебные процессы, в рамках которых люди были осуждены, стандартам справедливого суда", — пояснила Саакян.
По ее мнению, если политического давления окажется недостаточно, можно добиться обязательных к исполнению судебных решений, что поставит их выполнение под международный контроль.
"Если политического давления не хватит, мы можем получить юридически обязательные судебные акты, а их исполнение окажется под международным наблюдением", — подчеркнула она.
Саакян считает, что сочетание правовых и политических механизмов может привести к освобождению армянских пленных.
"Объединив правовые и политические механизмы, мы можем добиться освобождения армянских заложников", — сказала она, признавая сложность вопроса, поскольку Азербайджан располагает ресурсами для противостояния международному давлению.
Тем не менее, по ее мнению, эти ресурсы не безграничны.
"На мой взгляд, эти ресурсы не бесконечны. Если будет оказано длительное давление и усилится международное воздействие, политические возможности Азербайджана уменьшатся. Нарушение баланса в этом вопросе может заставить Баку подчиниться требованиям мирового сообщества", — отметила Саакян, добавив, что именно этот подход дает ей надежду на разрешение проблемы.
Что касается позиции правительства Армении, Саакян заявила, что сохранение обсуждений в тайне было бы логично, если бы это способствовало конструктивному диалогу, но пока результатов нет.
"Однако мы видим, что несмотря на диалог, Азербайджан не освобождает армянских пленников", — подчеркнула она.
Саакян напомнила, что Азербайджан уже вернул более 210 пленных, но продолжает удерживать тех, кто попал в плен во время войны 2020 года, тем самым нарушая соглашение от 9 ноября 2020 года.
"Причины молчания непонятны, ведь эти нарушения необходимо озвучивать, чтобы сформировать международную поддержку. Диалог сам по себе не решает проблему. Наоборот, эта неконструктивная дипломатия используется для сокрытия преступлений Азербайджана", — заявила она.
Саакян уверена, что армянские власти по политическим причинам избегают полного раскрытия нарушений Азербайджана.
"Правительство, по политическим мотивам, воздерживается от представления полной картины азербайджанских нарушений", — заключила она.