ՀՀ–ն և ԱՄԷ–ն փոխադարձ կճանաչեն միմյանց վարորդական իրավունքները։ Կառավարությունը փետրվարի 13-ի նիստում հաստատել է համաձայնագրի ստորագրման առաջարկը, որը վերաբերում է ՀՀ ներքին գործերի նախարարության և ԱՄԷ ներքին գործերի նախարարության կողմից տրամադրվող վարորդական վկայականների փոխադարձ ճանաչմանն ու փոխանակմանը։
Համաձայնագրի շրջանակում Հայաստանի և ԱՄԷ քաղաքացիները, եթե ժամանեն ոչ բնակության նպատակով, կկարողանան օգտվել իրենց առկա վարորդական վկայականներից՝ առանց լրացուցիչ քննությունների։ Իսկ նրանց համար, ովքեր տեղափոխվում են մշտական բնակության, վկայականի փոխանակման ընթացակարգը կդառնա ավելի հեշտ՝ առանց տեսական և գործնական քննությունների հանձնելու անհրաժեշտության, հայտնում է Արմենպրեսը։
Երկու երկրների վարորդական վկայականները կճանաչվեն առանց լրացուցիչ հաստատման, ինչը նշանակում է, որ ՀՀ-ում կամ ԱՄԷ-ում բնակության իրավունք ստացած անձինք կկարողանան փոխանակել իրենց վկայականները՝ առանց որևէ լրացուցիչ պահանջների։
Համաձայնագրի շրջանակում հաշվի կառնվեն երկու երկրների օրենսդրությամբ սահմանված տարիքային պահանջները։ ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունը նշել է, որ այս նախաձեռնությունը կնպաստի տրանսպորտային ոլորտի համագործակցության խորացմանը, ինչպես նաև կպարզեցնի պայմանները ինչպես Հայաստանում ապրող ԱՄԷ քաղաքացիների, այնպես էլ ԱՄԷ-ում բնակվող հայերի համար։
Բացի այդ, հուշագիրը կխթանի Հայաստանի կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրի արտաքին քաղաքականության ուղղությունների իրականացումը՝ ամրապնդելով կապերը Մերձավոր և Միջին Արևելքի երկրների հետ։ Համաձայնագրի ստորագրումը կկազմակերպի ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։

Армения и ОАЭ будут взаимно признавать водительские удостоверения. 13 февраля правительство Армении одобрило подписание соглашения, касающегося взаимного признания и обмена водительских удостоверений, выданных Министерством внутренних дел Армении и Министерством внутренних дел ОАЭ.
Согласно соглашению, граждане Армении и ОАЭ, прибывающие в страну не с целью постоянного проживания, смогут пользоваться своими водительскими удостоверениями без дополнительных экзаменов. Для тех, кто переезжает на постоянное место жительства, процедура обмена будет упрощена – сдавать теоретический и практический экзамены не потребуется, сообщает Armenpress.
Соглашение предусматривает, что водительские удостоверения обеих стран будут признаваться без дополнительных подтверждений, что позволит лицам, получившим право на проживание в Армении или ОАЭ, обменивать свои документы без дополнительных требований.
Также будут учитываться возрастные ограничения, установленные законодательством обеих стран. Министерство внутренних дел Армении отметило, что инициатива способствует развитию транспортного сотрудничества и упрощает условия как для граждан ОАЭ, проживающих в Армении, так и для армян, живущих в ОАЭ.
Кроме того, меморандум поддерживает внешнеполитические цели программы правительства Армении на 2021-2026 годы, укрепляя связи с странами Ближнего Востока. Подписание соглашения организует Министерство иностранных дел Армении.