ՔՊ-ական պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանը խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ, պատասխանելով այն հարցին, թե կոմունիկացիաները բացվելու դեպքում ադրբեջանական բեռները ստուգվելո՞ւ են, թե ոչ, ասել է, որ ՀՀ տարածքով անցնող ցանկացած բեռի պարունակության և բովանդակության վերաբերյալ երկրի իրավասու մարմինները պետք է տեղեկացված լինեն։
Նույն հարցին անդրադառնալով՝ ՔՊ-ական պատգամավոր Արման Եղոյանը ևս ընդգծել է, որ ՀՀ տարածքով անցնող ցանկացած բեռ պետք է «մի որոշակի վերահսկողության ենթարկվի»։
«Թե ինչ տեխնիկական միջոցներով է դա ՀՀ իրավասու մարմինն իրականացնելու և որ մարմինն է իրականացնելու՝ այս պահին քննարկվում է։ Այդ տեխնիկական հարցերը քննարկման սեղանին են»,- նշել է Հովհաննիսյանը, գրում է Aysor.am-ը։
Լրագրողի հարցին, թե ադրբեջանական բեռների հնարավոր մուտքի դեպքում դրանք կանցնե՞ն ՀՀ մաքսային ծառայության աշխատակիցների ստուգումը, Հովհաննիսյանը պատասխանել է, որ բանակցություններ են ընթանում։
«Այս պահին այդ հարցին նպատակահարմար չեմ համարում պատասխանել, որովհետև բանակցություններ են ընթանում»,–ասել է նա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 31–ի ասուլիսում հայտարարել էր, որ Տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ Հայաստանը հստակ առաջարկներ է արել Ադրբեջանին եւ սպասում է դրանց պատասխանին։ Ըստ նրա՝ էժան և իրատեսական տարբերակը Մեղրիի երկաթուղիով Ադրբեջանից Նախիջևան և հակառակ ուղղությամբ տարբերակն է։ Նա նաև առաջարկել է երկաթուղային հաղորդակցություն Երասխից Նախիջևանի տարածքով Մեղրի և հակառակ ուղղությամբ։

Депутат правящей партии Артур Оганнисян, отвечая на вопрос на парламентском брифинге о том, будут ли проверяться азербайджанские грузы в случае открытия транспортных коммуникаций, заявил, что компетентные органы Армении должны быть осведомлены о содержании любого груза, проходящего через страну.
К этой теме также обратился депутат Арман Егоян, подчеркнув, что "любой груз, проходящий через территорию Армении, должен подвергаться определенному уровню контроля."
«Какими техническими средствами это будет реализовано и какой орган будет этим заниматься – этот вопрос сейчас обсуждается. Эти технические детали находятся на повестке переговоров», – заявил Оганнисян, передает Aysor.am .
На вопрос журналиста о том, будут ли азербайджанские грузы подвергаться проверке сотрудниками таможенной службы Армении, Оганнисян ответил, что ведутся переговоры.
«На данный момент я не считаю целесообразным отвечать на этот вопрос, поскольку идут переговоры», – сказал он.
31 января премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции заявил, что Армения представила Азербайджану четкие предложения по разблокировке региональных транспортных маршрутов и ожидает ответа. По его словам, наиболее дешевым и реалистичным вариантом является железнодорожное сообщение по маршруту Мегри – из Азербайджана в Нахичевань и в обратном направлении. Он также предложил железнодорожное сообщение из Ераска через Нахичевань в Мегри и обратно.