13 Փետրվար 2025 - 12:21 AMT
ՀՀ-ն պատրաստ է պաշտպանել իր տարածքային ամբողջականությունը բոլոր հնարավոր գործիքակազմերով՝ ինչպես դիվանագիտական, այնպես էլ այլ միջոցներով։ Այդ մասին կառավարության նիստից հետո ճեպազրույցում հայտարարել է ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը՝ պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե ինչ քայլեր կձեռնարկվեն, եթե Ադրբեջանի նախագահի սպառնալիքները իրականանան։
Անդրադառնալով Բաքվի մեղադրանքներին, թե խաղաղության օրակարգն առաջ մղող Հայաստանը ինչու է շարունակում զինվել, Կոստանյանը նշել է, որ դա Հայաստանի սուվերեն իրավունքն է, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«ՀՀ-ն իրացնում է իր սուվերեն իրավունքը և զարգացնում է պաշտպանական կարողությունները։ Մենք մեր հարևաններից որևէ մեկի նկատմամբ հարձակողական գործողություններ իրականացնելու որևէ մտադրություն չունենք։ Ինչ վերաբերում է զինատեսակների մրցավազքին, որին, ըստ էության, ականատես ենք լինում տարածաշրջանում, այս խնդրի հասցեագրման ուղղությամբ ՀՀ-ն Ադրբեջանին առաջարկել է ստեղծել փոխադարձ սպառազինությունների վերահսկման մեխանիզմ, և այս առաջարկն ուժի մեջ է մնում»,- ասել է Կոստանյանը։
Նա նաև նշել է, որ խաղաղության պայմանագրի շուրջ հայկական կողմը դեռևս սպասում է Ադրբեջանի արձագանքին իր առաջարկների վերաբերյալ։
«Հույս ունենք, որ դա կարճ ժամանակում կստանանք, որ գործընթացը հնարավոր լինի շարունակել։ Հայաստանը շարունակում է կառուցողականորեն տրամադրված և ներգրավված լինել բանակցություններին»,- նշել է Կոստանյանը։
2024թ. դեկտեմբերի 4-ին ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի նախագծի կետերի 90%-ը համաձայնեցված են։ Նա նաև ընդգծել էր, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության օրակարգին։ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն էլ դեկտեմբերի 5-ին Մալթայում հայտարարել էր, որ կողմերը համաձայնության են եկել խաղաղության պայմանագրի նախաբանի և 17 հոդվածներից 15-ի շուրջ։

Армения готова защищать свою территориальную целостность всеми доступными инструментами — как дипломатическими, так и иными. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Ваан Костанян в ходе брифинга после заседания правительства, отвечая на вопрос журналиста о возможных шагах в случае реализации угроз президента Азербайджана.
Комментируя обвинения Баку в том, что Армения продолжает вооружаться, несмотря на продвижение мирной повестки, Костанян подчеркнул, что это суверенное право Армении, сообщает Sputnik Армения.
«Армения реализует свое суверенное право и развивает оборонные возможности. У нас нет намерений совершать агрессивные действия против кого-либо из соседей. Что касается гонки вооружений в регионе, которую мы фактически наблюдаем, Армения предложила Азербайджану создать механизм взаимного контроля над вооружениями, и это предложение остается в силе», — заявил Костанян.
Он также отметил, что армянская сторона по-прежнему ожидает реакции Азербайджана на свои предложения по мирному договору.
«Мы надеемся, что получим ответ в ближайшее время, чтобы можно было продолжить процесс. Армения остается настроенной на конструктивное участие в переговорах», — добавил Костанян.
4 декабря 2024 года премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе правительственного часа в парламенте заявил, что 90% положений проекта мирного договора с Азербайджаном согласованы. 5 декабря министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян сообщил на встрече в Мальте, что стороны достигли договоренности по преамбуле и 15 из 17 статей соглашения.