Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացվել 136 հայցադիմում, որոնցով պահանջվում է բռնագանձել 1381 անշարժ գույք, 270 շարժական գույք, 359 իրավաբանական անձանցում ունեցած մասնակցություն, 527 մլրդ դրամ։ Այդ մասին կառավարության նիստում ասել է գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը։
Նրա խոսքով՝ ընդհանուր հայցագինը կազմում է մոտ 600 մլրդ դրամ, և այդ թիվը դեռ աճում է, քանի որ բոլոր գույքերի շուկայական արժեքները դեռևս հաշվարկված չեն, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Կառավարության 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ի 1922-Ն որոշմամբ ստեղծվել է Վերականգնված միջոցների միասնական հաշիվ: Գործարկման օրվանից մինչ օրս Վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին մուտքագրվել է շուրջ 10 միլիարդ 283 միլիոն դրամ»,– ասել է նա։
Վարդապետյանը նշել է, որ Կառավարության որոշման համաձայն՝ նախաքննական մարմինները մինչև յուրաքանչյուր կիսամյակին հաջորդող ամսվա 10-ը պետք է փոխանցեն տեղեկատվություն դատախազությանը՝ քրեական վարույթներով որպես գույք արգելադրված դրամական միջոցների վերաբերյալ։ Այս տվյալների ամփոփումը ընթացքի մեջ է, և 2025 թվականի հուլիսի 30-ին գլխավոր դատախազությունը կհրապարակի նաև տեղեկատվություն քրեական վարույթներով որպես գույք փաստացի արգելադրված դրամական միջոցների վերաբերյալ։
Խոսելով համայնքներին վերադարձված գույքի և գումարների մասին՝ նա նշել է, որ միայն Արարատի մարզում 2024 թվականին դատախազական միջամտության արդյունքում վերականգնվել է պետությանը և համայնքներին պատճառված 900 հազար ԱՄՆ դոլարի վնաս։

13 Февраль 2025 - 13:43 AMT
В Антикоррупционный суд подано 136 исков о конфискации незаконно приобретенного имущества, в рамках которых запрашивается изъятие 1381 объекта недвижимости, 270 единиц движимого имущества, долей в 359 юридических лицах и активов на сумму 527 миллиардов драмов, заявила генеральный прокурор Анна Вардапетян на заседании правительства.
По ее словам, общий объем исковых требований составляет около 600 миллиардов драмов, и эта сумма может увеличиться, так как рыночная стоимость всех объектов еще оценивается, сообщает Арменпресс.
Она отметила, что Единый счет для восстановленных средств был создан постановлением правительства от 5 декабря 2024 года. С момента запуска на этот счет поступило около 10,283 миллиарда драмов.
Вардапетян также добавила, что согласно постановлению правительства, следственные органы обязаны передавать в прокуратуру данные о наложенных арестах на имущество по уголовным делам до 10-го числа месяца, следующего за каждым полугодием. Обобщение этих данных продолжается, и 30 июля 2025 года Генпрокуратура опубликует обновленную информацию о фактически арестованных активах в рамках уголовных дел.
Говоря о возвращенном муниципалитетам имуществе и финансах, она отметила, что только в Араратской области в 2024 году благодаря вмешательству прокуратуры был возмещен ущерб государству и общинам на сумму 900 000 долларов США.