ՔՊ-ական պատգամավոր Արման Եղոյանը խորհրդարանական ճեպազրույցի ընթացքում անդրադարձել է 2019թ․ ԵԱՀԿ ՄԽ ներկայացրած առաջարկին՝ նշելով, որ ծրագրի բովանդակությունը նույն «Լավրովի պլանն» էր՝ դետալային որոշ փոփոխությամբ։
«Բովանդակության առումով դա նույն մեզ հայտնի «Լավրովի պլանն» է։ «Լավրովի պլանի» մեջ, այո, կարող էր մի դետալ ավելանալ, մի դետալ դուրս գալ, բայց Լավրովի պլանը հետևյալն է․ հարցը ունենում է փուլային լուծում, որից առաջին փուլում զիջվում են 5 շրջանները, մյուս հարցերի վերաբերյալ կարգավորումները՝ ներառյալ ԼՂ-ի կարգավիճակի հարցը, թողնվում են անորոշ ապագային։ Մնացածն արդեն դետալներ են»,- ասել է Արման Եղոյանը, հայտնում է «Հայկական ժամանակը»։
Նա նշել է, որ այն իրականում կազմվել է ավելի վաղ և հասցեագրված է եղել նախագահներին, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Լրագրողներից մեկը հիշեցրել է ԱԺ-ում նախորդ օրվա հարցուպատասխանը, որի ժամանակ Ագնեսա Խամոյանը պահանջել էր հրապարակել 2019թ․ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից մշակված բանակցային փաստաթուղթը, որը, ըստ նրա, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը թաքցրել է։ Վարչապետը պատասխանել էր՝ հաստատելով փաստաթղթի գոյությունը, սակայն ընդգծելով, որ դրա վրա նշված է եղել՝ այն ուղղված է նախագահին, ոչ թե վարչապետին։
Երբ լրագրողը հետաքրքրվել է՝ արդյոք նշանակություն ունի, թե փաստաթղթի վրա ինչ է գրված, քանի որ խոսքը վերաբերում է բանակցություններին և պետության շահերին, Եղոյանը պատասխանել է․
«Նախագահ և վարչապետ բառերի միջև տարբերությունն այն է, թե երբ է այն կազմվել, թե չէ պետության համար տարբերությունը մեծ չէ, բայց ժամանագրության առումով՝ տարբերությունը մեծ է։ Եթե վերնագրում գրված է նախագահներ, ապա փաստաթուղթը կազմվել է նախագահների ստորագրման համար, հետևաբար՝ նախագահների իշխանության օրոք»,-ասել է պատգամավորը։
Հարցին, թե արդյոք բանակցությունների շարունակականության համատեքստում պատասխանատվություն չպետք է կրեին, և արդյոք Փաշինյանը պետք է ստանձներ այդ պատասխանատվությունը, Եղոյանը հստակ պատասխան չի տվել՝ կրկնելով, որ տարբերությունը ժամանակագրական է։
Երբ լրագրողը նշել է, որ գիտակցում են՝ կառավարման մոդելն արդեն փոխվել էր, պատգամավորը պատասխանել է․ «Հասկանու՞մ եք, չէ՞, որ այդ փաստաթուղթը կազմվել է այն ժամանակ, երբ Հայաստանում արտաքին քաղաքականությունը որոշել են նախագահները, այսինքն՝ 2018թ․ մայիսից առաջ»։

На парламентском брифинге депутат от «Гражданского договора» Арман Егоян прокомментировал предложение Минской группы ОБСЕ 2019 года, отметив, что по сути это был «план Лаврова» с определенными деталями.
«По содержанию это тот же «план Лаврова». Да, могли быть добавлены или исключены отдельные детали, но его суть такова: поэтапное урегулирование, на первом этапе — уступка пяти районов, а остальные вопросы, включая статус Нагорного Карабаха, откладываются на неопределенное будущее. Все остальное — это уже детали», — сказал Егоян, передает «Армянское время».
Он также отметил, что этот документ был подготовлен раньше и адресован президентам, сообщает Pastinfo.
Журналист напомнил, что накануне в парламенте депутат Агнеса Хамоян потребовала опубликовать документ Минской группы ОБСЕ 2019 года, который, по её словам, премьер-министр Никол Пашинян скрывал. Пашинян подтвердил его существование, но подчеркнул, что документ был адресован президенту, а не премьеру.
Когда журналист спросил, имеет ли значение формулировка, ведь речь идет о переговорах и интересах государства, Егоян ответил:
«Разница между словами «президент» и «премьер-министр» заключается в хронологии. Для государства это не столь существенно, но с точки зрения времени — это важно. Если в заголовке указаны президенты, значит, документ готовился для их подписания, то есть во времена их полномочий», — отметил он.
На вопрос, должны ли быть признаны вопросы ответственности в контексте преемственности переговоров и должен ли Пашинян принять на себя ответственность, Егоян не дал четкого ответа, повторив, что разница носит исключительно временной характер.
Когда журналист указал, что система управления уже изменилась, Егоян ответил: «Вы же понимаете, что этот документ разрабатывался тогда, когда внешнюю политику Армении определяли президенты, то есть до мая 2018 года?»