13 Փետրվար 2025 - 14:15 AMT
Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ Հաագայի մշտական արբիտրաժային դատարան ներկայացված հայցը նոր չէ՝ այժմ ուղարկվել են նոր փաստաթղթեր։ Այդ մասին հայտնել են Միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանի գրասենյակից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳՆ–ն հայտնել էր, որ Բաքուն Հաագայի մշտական արբիտրաժային դատարան հայց է ներկայացրել Հայաստանի դեմ՝ փոխհատուցում պահանջելով շրջակա միջավայրին հասցված վնասի և Լեռնային Ղարաբաղի եզակի բնության իբր ոչնչացման համար։
Հայցը ներկայացվել է փետրվարի 12-ին` հիմք ընդունելով «Եվրոպայում վայրի բուսական և կենդանական աշխարհի և բնական միջավայրերի պահպանման մասին» Բեռնի 1979 թվականի կոնվենցիան։
Կիրակոսյանի գրասենյակից պարզաբանել են, որ նախնական հայցն Ադրբեջանը դեռ մի քանի տարի առաջ է ներկայացրել։ Դրանից հետո դատարանը Բաքվին ժամանակ էր տվել, որպեսզի պատրաստվեին հիմնական փաստաթղթերը։ Հենց դրանք էլ ներկայացվել են փետրվարի 12–ին։
Ավելի վաղ Հայաստանում հայտարարել էին, որ դատավարության շրջանակներում ադրբեջանական կողմի առաջ քաշած հարցերը որևէ կերպ կապված չեն կոնվենցիայի հետ։

13 Февраль 2025 - 14:38 AMT
Азербайджан недавно представил дополнительные документы в Постоянную палату третейского суда в Гааге по ранее поданному иску против Армении. Как сообщили в офисе Егище Киракосяна, представителя Армении по международным правовым вопросам, этот иск был инициирован несколько лет назад. После первоначальной подачи суд предоставил Азербайджану время для подготовки основных документов, которые были представлены 12 февраля.
Ранее Министерство иностранных дел Азербайджана сообщило, что Баку подал иск против Армении в Постоянную палату третейского суда, требуя компенсации за нанесенный окружающей среде ущерб и предполагаемое уничтожение уникальных экосистем в Нагорном Карабахе. Иск основан на Бернской конвенции 1979 года о сохранении европейской дикой природы и природных сред обитания.
Армянские официальные лица ранее заявляли, что вопросы, поднятые азербайджанской стороной в этом судебном процессе, не связаны с положениями Бернской конвенции.