Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը` ՄԻԵԴ-ը, հրապարակել է 2015 թվականի ամռանը «Էլեկտրիկ Երևան» շարժման բողոքի ակցիայի ցրումը և հասարակական գործիչ, ակտիվիստ Հովհաննես Իշխանյանի կալանավորումը անօրինական ճանաչելու որոշումը։
Ըստ որոշման՝ Հայաստանը պարտավորվում է Իշխանյանին վճարել 4600 եվրո՝ որպես ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում, ինչպես նաև 1500 եվրո՝ դատական ծախսերի համար, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Իշխանյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով ՄԻԵԴ-ի որոշման մեջ նշվում է, որ Իշխանյանին ոստիկանությունում 7 ժամ պահելը՝ թաց հագուստով և առանց հանգստի, հավասարազոր է եղել ազատությունից զրկելուն։
Դատարանը նաև արձանագրել է, որ Իշխանյանի կալանավորման համար իրավական հիմքեր չեն եղել։
ՄԻԵԴ-ի վճռում ընդգծվում է, որ «Էլեկտրիկ Երևանի» ցույցի ժամանակ ձերբակալություններն իրականացվել են զանգվածային կերպով՝ առանց անհատական իրավական գնահատման և առանց հիմնավոր կասկածի առկայության։
2015 թվականի մայիսի 8-ին «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» (ՀԷՑ) ՓԲԸ դիմել էր Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով (ՀԾԿՀ)` առաջարկելով էլեկտրաէներգիայի սակագնի 17 դրամով բարձրացում 1 կՎտ/ժ-ի համար։ Հունիսի 17-ին հանձնաժողովն ընդունել էր որոշում, ըստ որի՝ օգոստոսի 1-ից սակագինը պետք է բարձրանար 6.93 դրամով։
2015 թվականի հունիսի 19-ից Երևանի Ազատության հրապարակում «Ո՛չ թալանին» քաղաքացիական նախաձեռնությունը սկսել էր բողոքի ցույցեր՝ պահանջելով չեղարկել ՀԾԿՀ-ի որոշումը։ Ցուցարարները իշխանություններին 72 ժամ էին տվել այդ որոշման գործողությունը կասեցնելու համար։

14 Февраль 2025 - 07:27 AMT
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) постановил, что разгон акции «Электрик Ереван» летом 2015 года, а также арест общественного деятеля и активиста Ованнеса Ишханяна были незаконными.
Согласно решению суда, Армения обязана выплатить Ишханяну 4600 евро в качестве компенсации за моральный ущерб и 1500 евро на покрытие судебных издержек, сообщает «Sputnik Армения».
В деле «Ишханян против Армении» ЕСПЧ отметил, что задержание активиста на 7 часов в полиции, в мокрой одежде и без возможности отдохнуть, приравнивается к лишению свободы.
Суд также подчеркнул, что арест Ишханяна не имел юридических оснований.
В постановлении ЕСПЧ указано, что задержания участников акции «Электрик Ереван» проводились массово, без индивидуальной правовой оценки и без наличия обоснованных подозрений.
8 мая 2015 года «Электрические сети Армении» (ЭСА) обратились в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) с предложением повысить тариф на электроэнергию на 17 драмов за 1 кВт/ч. 17 июня комиссия утвердила повышение на 6,93 драма с 1 августа.
С 19 июня в ереванском Парке Свободы гражданская инициатива «Нет грабежу» начала акции протеста, требуя отмены решения КРОУ. Протестующие дали властям 72 часа на приостановку повышения тарифа.