Հաշվի առնելով ԼՂ հայրենակիցների հետ ունեցած վերջին քննարկումները, նրանց կողմից ներկայացված առաջարկ-դիտարկումները՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրում իրականացվել են բարեփոխումներ՝ հիմնական պայմաններում կատարելով վերջնական փոփոխությունները, մասնավորապես` 1 անձի գծով տրվող աջակցության չափի և առանձին՝ ավելի բարձր աջակցությամբ բնակավայրերի ցանկերի մասով։
Ըստ այդմ՝
-սահմանվել է 4 մլն դրամ սահմանաչափով բնակավայրերի նոր ցանկ, որում ներառված են 39 համայնքի 443 բնակավայր՝ նախկին 148-ի փոխարեն (ՀՀ կառավարության 2024 թ․մայիսի 16-ի 710 Լ որոշում, հավելված 3),
-ձեռքբերվող անշարժ գույքի բնակմակերեսի նկատմամբ կիրառվող սահմանաչափն ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի հաշվով նվազեցվում է 3 քմ-ով և սահմանվում 9 քմ.,
-եթե շահառու ընտանիքն ընտրում է ծրագրի՝ անհատական բնակելի տան կառուցման բաղադրիչը, ապա իրացվող հավաստագրի արժեքում ներառվող անհատական բնակելի տան կառուցման համար նախատեսված հողի նկատմամբ մակերեսի սահմանաչափ չի կիրառվում․ տվյալ դեպքում աջակցությունը սահմանվում է մինչև 4 մլն դրամ՝ 3-ի փոխարեն,
-ձեռք բերվող բնակարանի, կառուցվող շենքից բնակարան գնելու իրավունքի, անհատական բնակելի տան, կառուցվող անհատական բնակելի տան և դրա կառուցման համար նախատեսված հողամասի նկատմամբ սեփականության իրավունքը գրանցվում է շահառու ընտանիքի բոլոր չափահաս անդամների անվամբ, այսինքն՝ անչափահասներին գրանցելն այլևս պարտադիր չէ,
-գործող հիփոթեքային վարկի մարման աջակցության բաղադրիչից կարող են օգտվել նաև 2024 թվականի մայիսի 16-ից հետո, բայց մինչև 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ձևակերպված հիփոթեքային վարկ ունեցողները, և այս դեպքում աջակցությունն ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի հաշվով կազմում է 3 մլն դրամ,
-ծրագրի 1-ին փուլից կարող են օգտվել ցանկացած այլ կազմով ընտանիքները, որոնք ի լրումն ծրագրով նախատեսված հավաստագրի՝ անշարժ գույքի արժեքի առնվազն 30 տոկոսի չափով լրացուցիչ վճար կկատարեն կամ հավելյալ հիփոթեքային վարկ կստանան ծրագրի ցանկացած բաղադրիչով,
-ծրագրի 2-րդ (2 երեխա ունեցող ընտանիքների համար) և 3-րդ փուլերը (1 երեխա ունեցող ընտանիքների համար) կմեկնարկեն համապատասխանաբար 2025 և 2026 թթ․ հուլիսի 1-ից՝ 2026-ի և 2027-ի հունվարի 1-ի փոխարեն,
-եթե երեխան ծնվել է հավաստագրի ստացումից կամ իրացումից հետո, ապա այդ երեխայի հաշվով աջակցությունը կարող է ուղղվել ծրագրի շրջանակում շահառուին տրամադրված հավելյալ հիփոթեքային վարկի մնացորդային մայր գումարի մարմանը, իսկ դրա բացակայության դեպքում՝ այն իրացվում է որպես դրական մնացորդ։մնացորդ։

14 Февраль 2025 - 10:22 AMT
Учитывая недавние обсуждения с вынужденно перемещенными лицами и их замечания, правительство внесло окончательные изменения в государственную программу жилищной помощи для вынужденно перемещенных семей из Нагорного Карабаха. Корректировки касаются размера поддержки на одного человека и списка населенных пунктов, получающих повышенную помощь.
Основные изменения:
-Утвержден новый список населенных пунктов, где помощь составляет 4 миллиона драмов. Теперь он охватывает 443 населенных пункта в 39 общинах вместо прежних 148 (согласно постановлению правительства № 710-Л от 16 мая 2024 г., приложение 3).
-Максимальная площадь жилого помещения, подлежащая субсидированию на одного члена семьи, уменьшена на 3 кв. м и теперь составляет 9 кв. м.
-В случае выбора варианта строительства индивидуального жилого дома ограничения по площади выделяемого участка не применяются, а сумма помощи увеличена до 4 миллионов драмов вместо 3 миллионов.
-Право собственности на приобретаемое жилье будет регистрироваться на всех совершеннолетних членов семьи, регистрация несовершеннолетних теперь необязательна.
-Воспользоваться компенсацией по ипотечному кредиту смогут также те, кто оформил ипотеку с 16 мая по 31 декабря 2024 года. Размер поддержки в этом случае составит 3 миллиона драмов на каждого члена семьи.
-В первом этапе программы смогут участвовать семьи любого состава при условии, что они покроют не менее 30% стоимости недвижимости собственными средствами или дополнительной ипотекой.
-Второй этап (для семей с двумя детьми) и третий этап (для семей с одним ребенком) начнутся 1 июля 2025 года и 1 июля 2026 года соответственно, а не 1 января 2026 и 1 января 2027 года, как планировалось ранее.
-Если ребенок родился после получения или использования жилищного сертификата, выделенные на него средства могут быть направлены на погашение остатка основного долга по дополнительной ипотеке, оформленной в рамках программы. В случае отсутствия ипотеки сумма будет зачислена в качестве положительного остатка.