Ստեփանակերտի Մշակույթի եւ երիտասարդության պալատում տեղի է ունենում «Արցախում մշակութային հետազոտությունները» հնագիտական ցուցահանդեսը, որում ներկայացված են Շուշիի, հնագույն Տիգրանակերտ քաղաքի եւ Հանդաբերդի մենաստանի (Շահումյանի շրջան, պատմական Վերին Խաչեն) պեղումների ժամանակ հայտնաբերված ցուցանմուշներ:
Ցուցահանդեսը կազմակերպել են Հայաստանի ԳԱԱ Հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտը եւ Արցախի հնագիտական գիտարշավը Հայաստանի Մշակույթի նախարարության եւ ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր Զբոսաշրջության վարչության կողմից, եւ նվիրված է Շուշիի ազատագրման 17-ամյակին եւ Թանգարանների միջազգային օրվան:
Ցուցանմուշների մի մասը, որոնք պատկանում են հայկական էթնոսի գոյության պատմամշակութային տարբեր շրջաններին, հանրությանն առաջին անգամ է ներկայացվում:
Արցախի հնագիտական գիտարշավի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանի խոսքերով, Լեռնային Ղարաբաղում սկիզբ է առնում «նոր եւ լայնածավալ քաղաքականություն, որն ապագայում հնարավորություն կտա զգալ հարազատ մշակույթի կենարար ուժը»:
Շուշիի, Տիգրանակերտի եւ Հանդաբերդի պեղումների ժամանակ հայտնաբերված բոլոր ցուցանմուշները հանձնվել են ԼՂՀ Պատմագավառագիտական թանգարան, հաղորդում է ԼՂՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

23 Май 2009 - 08:24 AMT
Во Дворце культуры и молодежи Степанакерта проходит археологическая выставка «Культурные исследования в Арцахе», на которой представлены экспонаты, обнаруженные во время раскопок в Шуши, старинном городе Тигранакерт и монастыре Хандаберда (Шаумянский район, исторический Верин Хачен).
Выставка организована Институтом археологии и этнографии НАН Армении и Арцахской археологической экспедицией при содействии Министерства культуры Армении и Управления туризма при Правительстве НКР и приурочена к 17-летию освобождения Шуши и Международному дню музеев.
Часть экспонатов, которые относятся к различным историко-культурным периодам существования армянского этноса, представляется общественности впервые.
По словам руководителя Арцахской археологической экспедиции Гамлета Петросяна, в Нагорном Карабахе берет начало «новая и масштабная политика, которая в будущем позволит почувствовать живительную силу родной культуры».
Все экспонаты, обнаруженные во время раскопок в Шуши, монастыре Хандаберда и Тигранакерте, будут переданы Историко-краеведческому музею НКР, передает пресс-служба МИД НКР.