14 February 2025 - 14:01 AMT
Փետրվարի 13-ին դատախազը իրավասու դատարան է հանձնել Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Մ.Մ.-ի (խմբ․Միքայել Մինասյան) կողմից ստեղծված հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելու, փողերի լվացում կատարելու, իրավաբանական անձ ստեղծելու և այն օգտագործելու միջոցով ապօրինի գործունեություն իրականացնելու մեջ մեղադրվող Վ.Ս.-ի և Ա.Պ.-ի վերաբերյալ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ քրեական վարույթը, հայտնում է Գլխավոր դատախազությունը։
Հաստատվել է, որ Մ.Մ.-ն, Լ.Ա.-ն Ա.Պ.-ի, Ա.Հ.-ի և Վ.Ս.-ի հետ, Հայաստանի Հանրապետությունում գործունեություն ծավալող «Շին Տավր» ՍՊ ընկերության (2018 թվականի մայիսի 23-ից՝ «Երևան Մոլ» ՍՊ ընկերություն) բաժնեմասերը ձեռք բերելու նպատակով, փաստացի իրենց պատկանող՝ արտերկրում գրանցված կազմակերպությունների միջև 2013 և 2014 թթ․ կնքել են ձևական վարկային պայմանագրեր: Պայմանագրերի հիման վրա՝ նույն թվականներին վերոնշյալ կազմակերպություններից մեկի բանկային հաշվից հանցավոր ծագում ունեցող` ընդհանուր 3 միլիոն 700 հազար եվրո փոխանցվել է մյուս կազմակերպության բանկային հաշվին:
Վերոնշյալ գումարից 3 միլիոն 620 հազար եվրոն փոխանցվել է Մ.Մ.-ին և Լ.Ա.-ին փաստացի պատկանող՝ արտերկրում գրանցված «MLRE LTD» ընկերության հաշվին, որի անունից որպես լիազորված անձ հանդես է եկել Ա.Պ.-ն: Բացի այդ, Մ.Մ.-ին փաստացի պատկանող ոչ ռեզիդենտ մեկ այլ կազմակերպության հաշվից 2013 թվականի մայիսի 6-ին կանխիկացված 1 միլիոն 250 հազար ԱՄՆ դոլարից 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարը նույն օրը մուտքագրվել է «MLRE LTD» ընկերության հաշվին: Այնուհետև, ոչ ռեզիդենտ մեկ այլ կազմակերպությունից 2013 թվականի հունիսի 5-ին և 6-ին «MLRE LTD» ընկերության հաշվին փոխանցվել է ընդհանուր 3 միլիոն 50 հազար եվրո, իսկ 2013 թվականի դեկտեմբերի 11-ին ոչ ռեզիդենտ մեկ այլ կազմակերպությունից՝ 1 միլիոն 764 հազար 965 ԱՄՆ դոլար: «MLRE LTD» ընկերության հաշվին փոխանցված գումարները միախառնվել են ընկերության հաշվին եղած՝ հանցավոր ծագում ունեցող գումարներին, որից հետո «MLRE LTD» ընկերության կողմից՝ ի դեմս Ա.Պ.-ի, 2013 թվականի հունիսի 21-ից մինչև 2014 թվականի հունվարի 29-ն ընկած ժամանակահատվածում «Շին Տավր» ՍՊ ընկերության հաշվին փոխանցվել է 3 միլիարդ 124 միլիոն 800 հազար ՀՀ դրամ՝ «կանոնադրական կապիտալի ներդրում» նպատակով:
Արդյունքում՝ «MLRE LTD» ընկերությունը դարձել է «Շին Տավր» ՍՊ ընկերության բաժնետեր՝ 30 տոկոսի չափով: Միաժամանակ, 2013 թվականի սեպտեմբերի 27-ին տեղի ունեցած՝ «Շին Տավր» ՍՊ ընկերության մասնակիցների ժողովի ընթացքում Մ.Մ.-ի և Լ.Ա.-ի մտերիմ, վերջիններիս պատկանող մի շարք ընկերությունների աշխատակից և հանցավոր կազմակերպության մասնակից Վ.Ս.-ն նշանակվել է ընկերության տնօրեն:
Հետաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2019-ին բաժնեմասերի պատկանելությունը թաքցնելու նպատակով «MLRE LTD»-ն և Վ.Ս.-ն կնքել են ձևական պայմանագիր, որով «Երևան Մոլ»-ի 30 տոկոս բաժնեմասը 3 միլիարդ 200 միլիոն դրամով փոխանցվել է Վ.Ս.-ին՝ օրինական տեսք տալով հանցավոր ծագում ունեցող գումարներին։
Նախաքննությունը նաև պարզել է, որ Մ.Մ.-ն, Լ.Ա.-ն, Ա.Պ.-ն և այլ անձինք հանցավոր կազմակերպության կազմում, տարբեր ընկերությունների ղեկավարների հետ համագործակցելով, ապօրինի ֆինանսական գործարքներ են իրականացրել։ Արդյունքում, ՀՀ–ին պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերով վնաս՝ 1 միլիարդ 504 միլիոն 382 հազար դրամի չվճարված հարկերի տեսքով։
Վերջին հաշվարկներով, 2013-2018 թվականներին ապօրինի գործունեության արդյունքում ստացված շուրջ 6 միլիարդ 103 միլիոն դրամը, 12 միլիոն 795 հազար ԱՄՆ դոլարը, 952 միլիոն 281 հազար ռուսական ռուբլին և 1700 եվրոն հիմնականում կանխիկացվել են, իսկ դրանց մի մասը ներդրվել է տարբեր ընկերությունների ֆինանսական շրջանառության մեջ։
Դատախազությունը հաստատել է Վ.Ս.-ի և Ա.Պ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և գործի նյութերը փոխանցել Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան։
Ծանուցում․ Քրեական գործով մեղադրվող անձը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

14 Февраль 2025 - 14:47 AMT
13 февраля прокуратура передала в суд уголовное дело против В.С. и А.П., обвиняемых в участии в преступной организации, созданной бывшим послом Армении в Ватикане Микаелом Минасяном, отмывании денег и незаконной деятельности под прикрытием юридического лица, сообщает Генеральная прокуратура.
Следствие установило, что Минасян совместно с Л.А., А.П., А.Г. и В.С. организовал мошенническую схему приобретения долей в компании «Шин Тавр» ООО (с 2018 года – «Ереван Мол» ООО). В 2013-2014 годах они заключили фиктивные кредитные договоры между зарегистрированными за рубежом компаниями, которые фактически им принадлежали. В результате 3,7 миллиона евро незаконного происхождения были переведены с одного банковского счета на другой.
Из этой суммы 3,62 миллиона евро были направлены на счет зарегистрированной за рубежом компании «MLRE LTD», фактически принадлежащей Минасяну и Л.А., где А.П. выступал в качестве уполномоченного лица. Кроме того, 6 мая 2013 года 1 миллион долларов США был переведен на счет «MLRE LTD». Далее, 5-6 июня 2013 года из другой нерезидентной компании на счет «MLRE LTD» поступило 3,05 миллиона евро, а 11 декабря 2013 года – еще 1,76 миллиона долларов. Все эти средства были объединены с уже имеющимися на счетах компании деньгами незаконного происхождения, а затем с 21 июня 2013 года по 29 января 2014 года 3,12 миллиарда драмов были переведены на счет «Шин Тавр» ООО под видом «уставного капитала».
В результате компания «MLRE LTD» стала владельцем 30% акций «Шин Тавр» ООО. При этом 27 сентября 2013 года на общем собрании участников В.С., являющийся доверенным лицом Минасяна и Л.А. и работником их аффилированных компаний, был назначен директором «Шин Тавр» ООО.
В 2019 году для сокрытия фактической принадлежности долей «MLRE LTD» и В.С. заключили фиктивный договор, по которому 30% акций «Ереван Мол» были переданы В.С. за 3,2 миллиарда драмов, что позволило легализовать незаконные доходы.
Следствие также установило, что Минасян, Л.А., А.П. и другие лица, действуя в составе преступной организации, сотрудничали с руководителями различных компаний, осуществляя незаконные финансовые операции. В результате Армении был нанесен ущерб в особо крупном размере – 1 миллиард 504 миллиона 382 тысячи драмов в виде неуплаченных налогов.
Согласно последним расчетам, за период с 2013 по 2018 год в результате незаконной деятельности было получено 6,1 миллиарда драмов, 12,8 миллиона долларов США, 952,3 миллиона российских рублей и 1700 евро, значительная часть которых была обналичена или вложена в финансовые обороты различных компаний.
Генеральная прокуратура утвердила обвинительное заключение в отношении В.С. и А.П. и передала материалы дела в Ереванский суд общей юрисдикции.
Напоминание: Обвиняемый считается невиновным, пока его вина не будет доказана в установленном законом порядке.