ՈՄԱ–ն՝ Ողջ մնալու արվեստ ռազմահայրենասիրական հասարակական կազմակերպությունն արձագանքել է Բաքվում ընթացող շինծու դատավարության ընթացքում Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին ներկայացված անհեթեթ մեղադրնքներին, որոնցից մեկը վերաբերում է կազմակերպությանը։
Կազմակերպության հիմնադիր նախագահ Վովա Վարտանովը ֆեյսբուքյան իր էջում նշել է, որ Ռուբեն Վարդանյանի դեմ մեղադրանքներն անհեթեթ են, դատն անմարդկային՝ ուղղված ինչպես հայերի, այնպես էլ ամբողջ մարդկության դեմ։
«ՈՄԱ-ն, երբեք չլինելով ահաբեկչական կառույց, երբևէ չի սպառնացել որևէ մեկին ի տարբերություն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ահաբեկչական ռեժիմի։ Մենք միշտ քաջ գիտակցել ենք, թե թուրքերի հատուկ ծառայություններն ինչքան ուշադիր են հետևում ազգ-բանակ հայեցակարգի ջատագով կառույցների ոչ միայն գործունեությանը, այլև հայտարարություններին:
Ինչ վերաբերում է ՈՄԱ-ի հետ Ռուբեն Վարդանյանի կապին, ապա Վարդանյանը մեկ անգամ է մասնակցել ՈՄԱ-ի կազմակերպած գոյատևման դասընթացին, որի նպատակը զուտ կենսունակությունը բարձրացնող գիտելիքներ և հմտություններ տալն էր, իսկ ֆինանսական աջակցություն նրանից չի ստացել»,–ասվում է գրառման մեջ։
Բաքուն Ռուբեն Վարդանյանին մեղադրել է ադրբեջանցի դիվանագետների դեմ «Նեմեզիս–2» կազմակերպելու մեջ։ Նրան մեղադրում են նաև «2022 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի սահմանն ապօրինի հատելու, «Ավրորա» հիմնադրամի և այլ կառույցների միջոցով զինված խմբավորումների ֆինանսավորման, զենքի մատակարարման և պահեստավորման մեջ: Բացի այդ, ըստ մեղադրանքի, Վարդանյանն, իբր, «վճարել է ապօրինի զինված խմբավորումների անդամներին, համագործակցել ՈՄԱ կազմակերպության ղեկավար Վլադիմիր Վարդանովի հետ՝ զինյալների պատրաստման նպատակով»։

Военно-патриотическая общественная организация VOMA («Искусство выживания») отреагировала на сфабрикованные обвинения против бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна, которые были выдвинуты в ходе его суда в Баку. Одно из обвинений связано с самой организацией.
Основатель и президент VOMA Вова Вартанов заявил на своей странице в Facebook, что обвинения против Варданяна абсурдны, а сам суд бесчеловечен и направлен не только против армян, но и против всего человечества.
«VOMA никогда не была террористической организацией и никогда никому не угрожала, в отличие от террористического режима президента Азербайджана Ильхама Алиева. Мы всегда четко осознавали, насколько пристально турецкие спецслужбы следят за деятельностью и заявлениями организаций, пропагандирующих концепцию нации-армии», — говорится в заявлении.
Что касается связи VOMA с Рубеном Варданяном, организация уточнила, что он лишь один раз участвовал в организованном VOMA курсе по выживанию, целью которого было предоставление знаний и навыков, повышающих жизнеспособность. При этом организация никогда не получала от него финансовой поддержки.
Баку обвиняет Рубена Варданяна в организации операции «Немезида-2» против азербайджанских дипломатов. Также ему вменяют незаконное пересечение азербайджанской границы в сентябре 2022 года, финансирование вооруженных групп через фонд «Аврора» и другие организации, поставки и хранение оружия. Кроме того, по версии обвинения, Варданян якобы выплачивал деньги членам незаконных вооруженных формирований и сотрудничал с главой VOMA Владимиром Вартановым с целью подготовки боевиков.