ՀՀ իշխանությունները նախատեսում են ամբողջությամբ արգելել պոլիէթիլենային տոպրակների օգտագործումը։ Այդ մասին հայտնել են Շրջակա միջավայրի նախարարությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Դեռ 2023 թվականին ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը հայտարարել էր, որ նախատեսում է ընդհանրապես արգելել պոլիէթիլենային տոպրակների և պլաստիկ տարաների վաճառքը, քանի որ 2022-ին ընդունված մինչև 50 միկրոն հաստության տոպրակների վաճառքի արգելքը անարդյունավետ էր եղել։
Նախարարությունից հայտնել են, որ շրջակա միջավայրի կողմից մշակվել և քննարկման փուլում է գտնվում «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագիծը։ Այս նախաձեռնությամբ նախատեսվում է արգելել մեկանգամյա օգտագործման պոլիէթիլենային պարկերի և տոպրակների ոչ միայն վաճառքը, այլև առկայությունը, ինչը վերաբերում է նաև 50 միկրոնից ավելի հաստ պոլիէթիլենային արտադրանքին։
Բացառություն կկազմեն կշռափաթեթավորման համար օգտագործվող և երկրորդային հումքից արտադրված և աղբի համար նախատեսված պարկերը:
«Վերոնշյալ նախագծով նախատեսվում է արգելել նաև պլաստիկից կամ փրփրապլաստից պատրաստված մեկանգամյա օգտագործման սպասքի (ափսեներ, բաժակներ, գդալներ, պատառաքաղներ, դանակներ, ըմպելու կամ խառնելու համար նախատեսված ձողիկներ) օտարումը, ինչպես նաև առկայությունը», – հայտնել է նախարարությունը։
ՀՀ իշխանությունները նմանատիպ արգելք մտցնելու մասին հայտարարել էին դեռ 2024 թվականի հունվարի 1-ից (2025 թվականի համար), բայց դա չի արել։ Մյուս կողմից, 2023-ին ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը Sputnik Արմենիայի հարցմանն ի պատասխան հայտնել էր, որ առաջին փոփոխությունները` արգելքը մինչև 50 միկրոն հաստության տոպրակների վաճառքի (2022 թվականի հունվարի 1-ից) վերաբերյալ, անարդյունավետ էր։
Հարցին, թե ի՞նչ հետևանքներ է ունեցել շրջակա միջավայրի համար տվյալ որոշումը, նախարարությունից չեն պատասխանել։

15 Февраль 2025 - 07:54 AMT
Армянские власти планируют полностью запретить использование полиэтиленовых пакетов. Об этом сообщили в Министерстве окружающей среды, передает Sputnik Армения.
Министерство разработало законопроект о внесении изменений в закон «О торговле и услугах», который сейчас находится на стадии обсуждения. В рамках инициативы предлагается запретить не только продажу, но и наличие одноразовых полиэтиленовых пакетов, включая изделия толщиной более 50 микрон.
Исключение составят упаковочные пакеты, используемые для взвешивания товаров, а также пакеты из вторичного сырья и предназначенные для мусора.
«Законопроект также предусматривает запрет на распространение и наличие одноразовой пластиковой или пенопластовой посуды, такой как тарелки, стаканы, ложки, вилки, ножи и трубочки для напитков», – сообщили в министерстве.
Еще в 2023 году министр окружающей среды Акоп Симидян заявлял о планах полностью запретить продажу пластиковых пакетов и контейнеров, так как запрет на продажу пакетов толщиной до 50 микрон, введенный в 2022 году, оказался неэффективным.
Первоначально власти планировали ввести этот запрет с 1 января 2025 года, но не реализовали его. В 2023 году Министерство окружающей среды признало, что предыдущий запрет на 50-микронные пакеты не принес результатов. Однако на вопрос о влиянии нового запрета на окружающую среду в министерстве не ответили.