15 Փետրվար 2025 - 07:42 AMT
Փետրվարի 14-ին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի նախագահությամբ տեսակոնֆերանսի ձևաչափով տեղի է ունեցել աշխատանքային հանդիպում երկու երկրի միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի և Ադրբեջանի ու ՀՀ միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի շրջանակում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են սահմանազատման համալիր աշխատանքների անցկացման համար անհրաժեշտ ուղեցույցների նախագծերը, ինչպես նաև մտքեր են փոխանակել Հանձնաժողովների հաջորդ առկա ձևաչափով հանդիպման կազմակերպմանն առնչվող հարցերի շուրջ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն ։
Նախորդ հանդիպումը տեղի էր ունեցել հունվարի 16-ին, որի ընթացքում ձեռք էր բերվել համաձայնություն՝ մեկնարկելու պետական սահմանի սահմանազատման համալիր աշխատանքները հյուսիսային հատվածից՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի սահմանների հատման կետից, այնուհետև շարունակելով դեպի հարավ՝ մինչև Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանը Իրանի հետ։
Կողմերը նաև քննարկել էին սահմանազատման աշխատանքների կատարման կարգը սահմանող համապատասխան ուղեցույցների նախագծերը։
2024-ին Երևանն ու Բաքուն մոտ 12 կիլոմետր սահմանազատում են իրականացրել Տավուշի և Ղազախի ուղղությամբ, որի շրջանակում հայկական կողմը Ադրբեջանին էր հանձնել նախկինում ադրբեջանաբնակ չորս գյուղ։ Հայաստանի վարչապետն այդ ժամանակ գործընթացը բնորոշել էր որպես պիլոտային սահմանազատում, որն իրականացվել էր մինչ հանձնաժողովների կանոնակարգի հաստատումը։

14 февраля состоялась рабочая встреча в формате видеоконференции между армянской и азербайджанской комиссиями по вопросам демаркации государственной границы и приграничной безопасности. Заседание прошло под председательством вице-премьера Армении Мгера Григоряна и вице-премьера Азербайджана Шахина Мустафаева.
В ходе встречи стороны рассмотрели проекты руководств, необходимых для проведения комплексных работ по демаркации границы, а также обменялись мнениями по вопросам организации следующего очного заседания комиссии, сообщает МИД Армении.
Стороны договорились согласовать дату и место следующего заседания в рабочем порядке.
Предыдущая встреча состоялась 16 января. Тогда стороны договорились начать комплексные работы по демаркации государственной границы с северного участка – от точки пересечения границ Армении, Азербайджана и Грузии – и двигаться на юг, вплоть до границы с Ираном.
Комиссии также обсудили проекты руководств, регулирующих порядок проведения работ по демаркации границы.
В 2024 году Армения и Азербайджан провели демаркацию около 12 километров границы в Тавушском и Казахском районах. В рамках этого процесса армянская сторона передала Азербайджану четыре села, ранее населенные азербайджанцами. Тогда премьер-министр Армении назвал этот процесс пилотной демаркацией, проведенной до утверждения регламентов комиссий.