15 Փետրվար 2025 - 09:43 AMT
Քրդական համայնքը Երևանում բողոքի ակցիա է նախաձեռնել ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց՝ Աբդուլլահ Օջալանի բանտարկության 26-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
Ցուցարարները պնդում են, որ Օջալանի դատավճիռը անհիմն է և կոչ են անում միջազգային հանրությանը ուշադրություն դարձնել քրդերի նկատմամբ թուրքական իշխանությունների քաղաքականությանը։
Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան հնարավորություն ունի վերջ դնելու ահաբեկչությանը։
Հեղափոխական և քաղաքական գործիչ Աբդուլլահ Օջալանը, ով Քրդական բանվորական կուսակցության հիմնադիրն ու նախկին առաջնորդն է, դատապարտված է ցմահ ազատազրկման։ Նա 1999 թվականից բանտարկված է Էմրալի կղզում։

15 Февраль 2025 - 10:07 AMT
Курдская община провела акцию протеста перед офисом ООН в Ереване в связи с 26-й годовщиной заключения Абдуллы Оджалана.
Демонстранты заявляют, что приговор Оджалану необоснован, и призывают мировое сообщество обратить внимание на политику турецких властей в отношении курдов.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что у страны есть возможности покончить с терроризмом.
Революционер и политический деятель Абдулла Оджалан, основатель и бывший лидер Рабочей партии Курдистана (РПК), отбывает пожизненное заключение с 1999 года. Он содержится в тюрьме на острове Имралы.