23 Մայիս 2009 - 09:05 AMT
Ադրբեջանական «Զերկալո» թերթը հարցում է կատարել հասարակայնության ներկայացուցիչների շրջանում` պարզելու համար, թե որ երկրներն են բարեկամ հանդիսանում Ադրբեջանի համար, եւ որոնք` թշնամի: Ինչպես գրում է թերթը, երկրի հասարակայնության ներկայացուցիչների կարծիքներն այդ առնչությամբ շատ տարբեր են: Միանշանակ Ադրբեջանի բարեկամների թվում առաջին տեղում է Թուրքիան, իսկ թշնամիների թվում է Հայաստանը: Գրեթե բոլոր պատասխաններում թշնամիների շարքում երկրորդ տեղը կիսում են Իրանն ու Ռուսաստանը:
Ռազմական փորձագետ Իլդիրիմ Մամեդովը բարեկամների թվին դասել է Թուրքիային, Պակիստանին եւ Հյուսիսային Կիպրոսին: Ադրբեջանի թշնամիների թվին նա դասել է Ռուսաստանին եւ հետո միայն Հայաստանին: Մամեդովն իր երկրի թշնամիների շարքում երրորդ տեղը տվել է Իրանին: Նրա հետ համաձայն է իրավապաշտպան Էլդար Զեյնալովը, ով թշնամիների շարքում դասում է Հայաստանին, իսկ Իրանին եւ Ռուսաստանին անվանում է կասկածելի բարեկամներ:
Ինչպես հարցման ենթարկվածներից շատերը, «Ենի նեսիլ» լրագրողական կազմակերպության նախագահ Արիֆ Ալիեւն Ադրբեջանի թշնամիների շարքում թվել է Հայաստանը, Իրանն ու Ռուսաստանը, հենց այդ հերթականությամբ: Իրանին չի վստահում եւ ոչ բարեկամական երկիր է համարում նաեւ իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսը: Նա ասել է հետեւյալը. «Մեր առաջին եւ երկրորդ թշնամին Հայաստանն է, այնուհետեւ Իրանը»: Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, ապա իրավապաշտպանը դժվարացել է որոշել թշնամի է այն, թե բարեկամ, – նրա խոսքերը մեջ է բերում «Զերկալոն»:
Հայտնի փաստաբան Իսահան Աշուրովը, ինչպես եւ հարցման բոլոր մյուս մասնակիցները, երկրի առաջին բարեկամ համարում են Թուրքիային: Նա, մյուսների պես, կարծում է, որ Հայաստանի առաջին թշնամին Հայաստանն է, իսկ Ադրբեջանին չեն համակրում Իրանն ու Ռուսաստանը:
Հարցման գրեթե բոլոր մասնակիցները համակարծիք են, որ եթե չլինեին Վրաստանի ազգայնամոլները, ապա այդ երկիրը կհավակներ բարեկամների շրջանում երկրորդ կամ երրորդ տեղին: Այդ մասին իր այսօրվա հոդվածում գրում է «Զերկալո» թերթը:

23 Май 2009 - 09:05 AMT
Азербайджанская газета «Зеркало» провела опрос среди представителей общественности с целью выяснить какие страны являются друзьями Азербайджана, а какие врагами. Как пишет газета, мнения представителей общественности страны на этот счет не очень разнятся. Однозначно на первом месте среди друзей Азербайджана находится Турция, а среди врагов Армения. Второе место стран-недругов, практически во всех ответах, делят Иран и Россия.
Военный эксперт Ильдырым Мамедов отнес к числу друзей Турцию, Пакистан и Северный Кипр. К недругам Азербайджана он причислил Россию и лишь затем Армению. А на третье место врагов своей страны Мамедов поставил Иран. С ним солидарен правозащитник Эльдар Зейналов, который к числу недругов относит Армению, а Иран и Россию называет сомнительными друзьями.
Как и многие респонденты, к числу врагов Азербайджана отнес Армению, Иран и Россию именно в такой последовательности и председатель журналистской организации «Ени несил» Ариф Алиев. Не доверяет Ирану, считая ее недружественной страной, также и известная правозащитница Лейла Юнус. Она сказала буквально следующее: «Первый и второй наш недруг – Армения, затем Иран». Что касается России, то правозащитница затруднилась в ее определении как друга или недруга, – цитирует «Зеркало» ее слова.
Известный адвокат Исахан Ашуров, как и все остальные респонденты, первым другом страны назвал Турцию. Он также как и остальные считает, что первым врагом является Армения, а симпатий к Азербайджану не питают Иран и Россия.
Практически все респонденты сошлись во мнении, что если бы не националисты Грузии, то эта страна претендовала бы на второе или третье место среди друзей. Об этом пишет в своей сегодняшней статье газета «Зеркало».