ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում անդրադարձել է 1999-ից առաջ ընթացած բանակցություններին՝ նշելով, որ համանախագահները փորձում էին ինքնորոշման իրավունքը համադրել տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հետ։
«Ամբողջ բանակցային գործընթացը՝ մինչև 1999 թվականը, հետևյալ բովանդակությունն ուներ. համանախագահները չէին կարողանում տարածքային ամբողջականության սկզբունքից դուրս գալ։ Փորձում էին ինքնորոշման իրավունքն ամուսնացնել տարածքային ամբողջականության հետ»,- ասել է Քոչարյանը՝ խոսելով տարածված «Մեղրին՝ Արցախի դիմաց» գաղափարի մասին։
Նրա խոսքով՝ այդ շրջանում քննարկվող «ընդհանուր պետության» առաջարկն ամրապնդում էր ինքնորոշված Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև որոշակի կոնֆեդերացիոն մոդել, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Ընդհանուր պետության առաջարկը հետևյալն էր՝ ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղը և Ադրբեջանը համատեղ պետություն են ստեղծում՝ որոշակի ասիմետրիկ կոնֆեդերացիայի ձևով։ Բայց միշտ փորձը եղել է ամուսնացնել այս երկու սկզբունքը։ Եվ հանկարծ Վաշինգտոնում Ալիևն ինձ ասաց, թե եկեք իրարից անջատվենք։ Այդ առաջարկի մեջ ես տեսել եմ այդ մասը, որը հնարավորություն էր տալիս ջարդել կարծրատիպը։ Մտածում էի՝ եթե Ալիևն այդ հարցը բարձրացնի համանախագահողների առջև, ուրեմն մենք այս կաղապարված վիճակից դուրս ենք գալու։ Մենք բանակցում էին, ինքը դա էր ասում, ես ասում էի, որ մենք չենք կարող կորցնել Իրանի հետ սահմանը։ Գործընթացը շահավետ էր մեզ համար, բայց առաջին օրվանից ես չէի կասկածում, որ այս քննարկումները հնարավորություն են ունենալու բերել մեզ համար ընդունելի տարբերակի»,- ընդգծել է Քոչարյանը։
Նա նշել է, որ այդ ժամանակ Ալիևն ակնկալում էր վեց շրջան ստանալ, ինչը նրա համար շահավետ առաջարկ էր։
Քոչարյանը շեշտել է, որ հստակ ձևավորված առաջարկներ երբևէ չեն եղել, որոնք կարող էին իրենց կողմից ընդունվել կամ մերժվել։
«Երկու տարի տևած այդ ամբողջ գործընթացում Մինսկի խմբի կողմից արված միակ առաջարկը եղել է Քի Վեստում։ Ուրիշ գրավոր առաջարկ չի եղել»,- ասել է Քոչարյանը։
Նա հավելել է, որ այս թեման կրկին հրատապ է դարձել «միջանցքի» հարցի պատճառով՝ ընդգծելով, որ իշխանությունը ցանկանում է զիջում կատարել և հետագայում խուսափել պատասխանատվությունից։
«Այս թեման հիմա տաքացել է, որովհետև կա միջանցքի հարց, ճանապարհի հարց, և այսօր Հայաստանի իշխանությունը մի ցանկություն ունի՝ անել այդ զիջումը և հայտարարել՝ վայ, ես ինչ կապ ունեմ, եթե այն ժամանակ դա քննարկված չլիներ, այս թեման ընդհանրապես գոյություն չէր ունենա»,- նշել է ՀՀ երկրորդ նախագահը։
ՀՀ երկրորդ նախագահը քննադատել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման շուրջ ընթացող քննարկումները՝ դրանք համարելով վտանգավոր ու անհեռատես քայլ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Ակտիվ փոփոխվող աշխարհում անել քայլեր, որոնք անվերադարձ կորուստ են բերելու բանակցային գործընթացին, հիմարություն է»,- նշել է Քոչարյանը։
Նա ընդգծել է, որ այժմ պետք է ցանկացած միջոցներով պահպանել Մինսկի խմբի ձևաչափը, քանի որ այն լուծարելու դեպքում հետագայում նոր միջազգային բանակցային հարթակ ձևավորելը չափազանց բարդ կլինի։
«Մինսկի խումբը կա, ստեղծվել է, բանակցային ֆորմատ է, թող մնա։ Եթե ստեղծվի այլ կարգի, աշխատող բանակցային ֆորմատ, հետո սա լուծարեք»,- հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահը։
Քոչարյանը նաև նշել է, որ քաղաքական գործընթացներում անընդհատ կրկնվում է նույն սխալը, և Հայաստանի իշխանությունները չեն սովորում իրենց նախորդ փորձից։
«Ճակատները մազոլ ա դարձել, բայց արդեն իրենցը չէ, երկրինն ա դարձել հարվածներից»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող բանակցություններին՝ Քոչարյանը նշել է, որ եթե Երևանը պատրաստվում է ընդունել Բաքվի բոլոր պահանջները, ապա բանակցությունների իմաստը կորչում է։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման գաղափարը նախապես հնչեցրել էր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ դա ներկայացնելով որպես Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման պայման։ Սկզբում Երևանը փաստացի չէր արձագանքում, սակայն հետագայում վարչապետ Փաշինյանը սկսեց խոսել դրա հնարավորության մասին։

17 Февраль 2025 - 15:12 AMT
Второй президент Армении Роберт Кочарян на встрече с журналистами рассказал о переговорах, проходивших до 1999 года, отметив, что посредники пытались совместить принципы самоопределения и территориальной целостности.
"Весь переговорный процесс до 1999 года сводился к тому, что сопредседатели не могли выйти за рамки принципа территориальной целостности. Они пытались «поженить» его с правом на самоопределение," — сказал Кочарян, говоря о концепции «Мегри в обмен на Арцах».
Он напомнил, что предложение о «общем государстве» предполагало создание определенной конфедерации между самоуправляемым Карабахом и Азербайджаном, сообщает Aysor.am .
"Суть предложения заключалась в том, что самоуправляемый Нагорный Карабах и Азербайджан создают совместное государство в форме асимметричной конфедерации. Но вдруг в Вашингтоне Алиев предложил полностью разделиться. В этом предложении я увидел возможность сломать дипломатический тупик. Я думал, что если Алиев поднимет этот вопрос перед сопредседателями, то мы наконец сможем выйти из закостенелой ситуации," — рассказал он.
По словам Кочаряна, Алиев ожидал получить шесть районов, что было выгодно для Азербайджана.
Однако экс-президент подчеркнул, что конкретных предложений, которые можно было бы принять или отклонить, никогда не существовало.
"За два года переговоров единственное официальное предложение от Минской группы прозвучало в Ки-Уэсте. Других письменных предложений не было," — заявил он.
Кочарян отметил, что вопрос коридора вновь обострил эту тему, обвинив власти в желании уступить, а затем снять с себя ответственность.
"Этот вопрос снова стал актуальным из-за коридора. Сегодня у властей Армении есть одна цель: пойти на уступку, а потом сказать — «ой, а мы тут ни при чем, это обсуждалось еще тогда». Если бы эта тема не поднималась в прошлом, сегодня ее бы просто не существовало," — заявил экс-президент.
Он резко раскритиковал обсуждения о роспуске Минской группы ОБСЕ, назвав это опасным и недальновидным шагом, сообщает Sputnik Армения.
"В быстро меняющемся мире делать шаги, которые приведут к безвозвратным потерям в переговорном процессе, — это глупость," — подчеркнул он.
Кочарян убежден, что формат Минской группы необходимо сохранить любыми способами, поскольку создание новой международной переговорной площадки будет крайне сложным.
"Минская группа существует, это уже налаженный формат переговоров — пусть остается. Если потом появится другой, более эффективный механизм, тогда можно говорить о роспуске," — заявил он.
Бывший президент также отметил, что власти Армении раз за разом повторяют одни и те же ошибки, не извлекая уроков из прошлого.
"Лбы у них уже в мозолях от ударов, но теперь это уже не их личная проблема, а проблема всей страны," — сказал он.
Комментируя переговоры между Арменией и Азербайджаном, Кочарян подчеркнул, что если Ереван готов принять все требования Баку, то смысл переговоров теряется.
Идею роспуска Минской группы ОБСЕ изначально выдвинул президент Азербайджана Ильхам Алиев, назвав это условием нормализации отношений с Арменией. Изначально Ереван фактически не реагировал, но позже премьер-министр Пашинян начал обсуждать такую возможность.